قابلیت wdr دوربین مدار بسته

Wide Dynamic Range یا WDR چیست؟

قابلیت WDR در دوربین مدار بسته چیست؟

اصلاح WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range (بازه دینامیکی بالا یا به ترجمه گوگل دامنه پویای وسیع ) است.

در ادامه بیشتر در رابطه با این اصطلاح و قابلیت های بازه دینامیکی نور در دوربین مدار بسته صحبت خواهیم کرد.

با آریا گستر الکترونیک همراه باشید :

 Dynamic Range یا بازه دینامیکی به چه معناست و چه کاربردی دارد ؟

ارائه تصویر مناسب دوربین مدار بسته بستگی به میزان شدت نور تابیده شده از محیط تصویر برداری دوربین مدار بستگی دارد

سنسور در دوربین مدار بسته وظیفه دریافت و بازتاب نور را بر عهده دارد .

smos-ccd sensor cctv

دامنه دینامیکی به میزان توانایی سنسور دوربین مدار بسته در دریافت تصاویر در حین بازه های نوری متفاوت گفته می شود. هرچه وسعت این دامنه بیشتر باشد دوربین توانایی بیشتری در دیدن اختلاف نور محیط دارد.

یا اگر به صورت تخصصی بگوییم :

هنگامی که در تصویر دوربین مدار بسته یک منبع نور قوی از قبیل خورشید و لامپ های نورانی وجود دارد دیافراگم دوربین مدار بسته همانند چشم انسان عمل کرده و بسته می شود با عملکرد دیافراگم قسمت های کم نورتر تصویر به صورت تاریک تر نمایش داده خواهند شد جهت حل مشکل تعادل نوری تصویر استفاده از مکانیزم WDR مورد استفاده قرار می گیرد دوربین هایی که دارای قابلیت WDR هستند دارای یک سنسور مجهز به دو تراشه تصویر از نوع Charge Coupled Device (CCD) هستند.

دریچه دیافراگم شاتر دوربین مدار بسته
camera lens shutter.Aperture lenz

 تراشه (Charge Coupled Device) CCD به دو چیپ سرعت بالا و سرعت پایین مجهز می باشد.

تراشه CCD سرعت پایین مناسب در هنگام لوکس روشنایی بالا توسط مکانیزم های دوربین مورد استفاده قرار گرفته و با کاهش شدت نور به تعادل کردن تصویر کمک می نماید.

تراشه CCD سرعت بالا مناسب در حین لوکس روشنایی پایین توسط مکانیزم های دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار گرفته و با روشنایی و افزایش لوکس نوری مناطق تاریک و پیکسل های ضعیف نوری تصویر دوربین مدار بسته به تعادل کردن نور در تصویر دوربین مدار بسته کمک می نماید .

استفاده همزمان از دو پردازنده( Charge Coupled Device ) CCD سرعت بالا و سرعت پایین در سنسور دوربین مدار بسته و ترکیب آنها با همدیگر در نهایت موجب تعادل نوری مناسب در تصویر دوربین مدار بسته خواهد شد .

CCD-Image-Sensorsنکته : واحد اندازه گیری نور بر حسب لوکس می باشد که اگر ملاک چشم انسان باشد قادر به دریافت لوکس نوری 100 دسیبل می باشد

دوربین های AHD معمولی تقریبا در بازه 50 دسیبلی ، توانایی تشخیص و پردازش نور با لوکس های نوری مختلف را دارند .

وقتی بخشی از تصویر دوربین مدار بسته بسیار تاریک است اما بخشی دیگر ، آنقدر روشن است که نمی تواند جزییاتی را پردازش کند و تصویر ایده آل ارائه دهد جهت حل این مشکل قابلیت WDR و یا بازه دینامیکی سنسور دوربین ، مشکل گشا خواهد شد

تفاوت در لوکس های نوری:

 دوربین های با دامنه دینامیکی گسترده (WDR) دارای نرم افزار و سخت افزار ویژه ای هستند که به آنها این امکان را می دهد نور را برای ارئه یک تصویر واضح متعادل و مناسب نمایند .

محل استفاده از قابلیت WDR :

مناطقی مانند ورودی و خروجی های فروشگاه ها و یا محدوده پیرامونی پنجره ها که شدت تابش لوکس نوری خورشید در خارج و داخل محوطه نصب دوربین مدار بسته کم و زیاد است استفاده از قابلیت WDR در پردازش نور و ارائه تصویر مناسب ، مفید خواهد بود .

دوربین هایی با قابلیت دامنه دینامیکی گسترده و یا به اصطلاح WDR برای بسیاری از شرایط تصویری برداری روشنایی نامناسب مفید هستند :

فروشگاه های بزرگ و نمایشگاه ها با پنجره های زیاد، که تضاد بین نور طبیعی و نور داخلی باعث ایجاد مناطق روشن و تاریک در تصویربرداری محیط پیرامونی پنجره ها می شود ضبط در فضای داخلی و در مکان نصب دوربین مدار بسته ، جایی که نور هنگام باز شدن درب فروشگاه ممکن است باعث شود شخص و لباس او قابل شناسایی نباشد .

WDR OFF

و در هنگام شب ، در جایی که نورهای غیر مادون قرمز از قبیل نور اتومبیل ها وارد تصویر دوربین مدار بسته شوند ممکن است سنسور دوربین بیش از حد برخی مناطق را نورانی تر و برخی مناطق را تاریک تر نشان دهد .

 جهت حل این مشکلات استفاده از قابلیت WDR در پردازش نور و ارائه تصویر مناسب ، مفید خواهد بود .

دامنه پویای وسیع یا WDR چگونه کار می کند :

دوربین ها با تصاویر شدت روشنایی کم و نوردهی بیش از حد مشکل دارند چون فقط می توانند ناحیه وسط نور را بین خیلی تاریک و بسیار روشن ثبت کنند. دوربین های دارای فناوری WDR دارای سنسورهای پیشرفته ای هستند که می توانند طیف وسیعی از نور را تولید کنند و به آنها امکان ضبط تصاویر در عمق نور بالاتر را می دهند.

دوربین مدار بسته چندین عکس از صحنه را در طیف های مختلف نوری تصویر برداری می کند. این باعث ایجاد تصاویر یکسان با روشنایی بیشتر و نوردهی کمتر می شود که دوربین آنها را ترکیب می کند.

متعادل ترین قسمت های هر دو تصویر را می گیرد و تصویر ضبط شده ای را که می بینید ایجاد می کند. این روش به یک سنسور بسیار سریع و حساس به نور نیاز دارد ، که فقط در دوربین های حرفه ای پیشرفته موجود است.

قابلیت WDR در دوربین مدار بسته

در کنار ضبط تصاویر با دقت بیشتر طیف وسیعی از نور ، دوربین های دارای WDR دارای دو روش چند وجهی (Tone Mapping) برای ایجاد تعادل در نور برای تصاویر بهتر هستند. نگاشت آهنگ (Tone Mapping) به دوربین یا نرم افزار اجازه می دهد تا مناطق تاریک را به طور خودکار روشن کرده و مناطق روشن را تاریک کند.

اگرچه دامنه دینامیکی (DR) حساسیت تصویربرداری دوربین مدار بسته را می‌توان با نوردهی چند وجهی و تک وجهی افزایش داد، اما دچار نواقصی می باشد. روش نوردهی چند وجهی باعث ایجاد روشنایی شبه مانند و سایه داری در لبه‌های شیء متحرک می‌شود. این روشنایی روح مانند به علت تفاوت‌های کوچک موجود در هر نوردهی، و نوردهی تک وجهی می‌باشد که به طور مستقیم می‌تواند رزولوشن تصویر را کاهش دهد.

نگاشت(Tone Mapping) :

 دستگاه‌های نمایشگر تصویر و ارائه رزولویشن ، مانند تلویزیون قدیمی CRT، مانیتور LED ، کامپیوتر خانگی یا PC و پروژکتور، همگی دامنه های دینامیکی محدودی و اندکی دارند که برای باز تولید طیف کاملی از شدت نور روشنایی و تصاویر رنگی مناسب در صحنه‌های طبیعی ناکافی است، نگاشت تصویر انتخاب مناسبی برای نشان دادن کل دامنه دینامیکی در هنگام شدت روشنایی ، تعادل نوری دهی با رنگهای واقعی استفاده شود.

نگاشت به طور عمده میتواند به دو نوع اصلی تقسیم شود:

 • نگاشت جهانی
 • نگاشت محلی

 نگاشت جهانی، شبیه منحنی گاما در عکاسی است، چرا که هر پیکسل در تصویر با ارجاع به یک جدول جستجوی غیر خطی به همان شیوه نگاشت شده است. با کاهش نرخ منحنی در جدول گاما که اغلب برای نگاشت دینامیک استفاده می‌شود، دامنه خروجی نیز در صورت بزرگ بودن داده ورودی کاهش می‌یابد.

 روش نگاشت جهانی یکسان ساده و سریع است، چرا که هر پیکسل در تصویر با روشنایی یکسان به همان شیوه نگاشت می‌شود، با این حال، می‌تواند منجر به کنتراست نامناسب و یا از دست دادن آن در نواحی روشن‌تر شود.
با توجه به ویژگی‌های استخراج شده از پارامترهای اطراف تصویر، نگاشت محلی می‌تواند روشنایی هر پیکسل را تغییر دهد. پیکسل‌هایی که در قسمت‌های مختلف تصویر واقع شده‌اند، حتی اگر دارای همان روشنایی باشند، به نتایج متفاوتی نگاشت می‌شود و چنین روشی می‌تواند کنتراست بالا و جزئیات بیشتری در تصویر حاصله را فراهم کند .

  حذف لرزش تصویر با EIS

بحث در نگاشت تصویر یک بحث ریاضی پیچیده و طولانی میباشد که در این مقاله نمی گنجد

می توانید با رجوع به این مقاله در رابطه با نگاشت تصویر اطلاعاتی به دست آورید .

در مطالب بالا به قابلیت های مفید WDR اشاره کردیم با تمام این خصوصیات هر تکنولوژی معایبی نیز دارد که در مطالب زیر به ایرادات و معایب استفاده از تکنولوژی بازه دینامیکی اشاره می نمالیم:

معایب قابلیت  WDR:

 • هر تصویری با هر کیفیتی در دوربین مدار بسته ممکن است طبق شرایطی با نویز روبرو شود معمولا نویز ها در قسمت های تاریک تصویر دوربین مدار بسته بیشتر هستند و قابلیت WDR به صورت نرم افزاری به طور کامل این نویز را نمی تواند برطرف کند .
 • متعادل کردن سطح روشنایی تصویر با قابلیت WDR در پیکسل های مختلف تصویر دوربین مدار بسته به صورت یکسان اتفاق نمی افتد و ممکن است بعضی از نقاط تصویر روشن تر و بعضی از نقاط تاریک تر به نظر آیند .
 • مشاهده تصویر رنگی مناسب و زنده بودن انواع رنگ ها در تصویر دوربین مدار بسته توسط قابلیت نرم افزاری WDR ممکن هست کاهش یابد .

محدوده دینامیکی گسترده دیجیتال (DWDR) چیست؟

قابلیت DWDR در دوربین مدار بسته

این کلمه مخفف واژه  Digital Wide Dynamic Range و به معنی بازه دینامیکی بالای دیجیتالی و نرم افزاری می باشد .

از آنجا که دوربین های مدار بسته با قابلیت واقعی wdr گران قیمت و خرید و تهیه آنها مشکل می باشد استفاده دیجیتالی و نرم افزاری از بازه دینامیکی بالا مقداری از مشکل تفکیک نور در تصاویر دوربین های مدار بسته را تقربیا قابل حل خواهد بود .

 DWDR در واقع پاسخ سازنده دوربین مدار بسته به ارائه ارزانترین ویژگی تصویر و تفیک روشنایی می باشد اگر چه WDR یکی از ویژگی های مهم دوربین های مدار بسته می باشد اما نبود این ویژگی منجر به ساخت و طراحی نرم افزاری DWDR در دوربین های مدار بسته شده است.

 DWDR برای ارائه WDR و تفکیک نور به تراشه DSP به جای دو حسگر تصویر (CCD) متکی است.

پردازنده های سیگنال دیجیتال (DSP) :

این واژه مخفف کلمه  Digital Signal Processing می باشد .

 DSP یک تراشه در یک دوربین مدار بسته برای پردازش تصاویر ویدئویی به صورت دیجیتالی است.

. در داخل DSP چندین مولفه وجود دارد که عملکرد کلی تراشه را تشکیل می دهد. این قطعه شامل حافظه برنامه ، حافظه داده ، موتور محاسبه و نرم افزار مخصوص است. نرم افزار موجود در DSP سیگنال های ویدئویی را در جهت تجزیه و تحلیل ، نمایش و تبدیل به نوع دیگر سیگنال پردازش می کند

این قابلیت یکی از قابلیت های بسیار مهم در دوربین های نظارتی می باشد که بر کیفیت کلی فیلم آن تأثیر می گذارد و ویژگی های تصویربرداری پیشرفته ای مانند HLC ، BLC و WDR را فراهم می کند.

در دوربین های آنالوگ DSP به سادگی ویژگی های ذکر شده در بالا را برای ارائه تصویر تقریبا مناسب فراهم می کند.

 در دوربین های PoE ، دوربین های HDCVI یا سایر دوربین های حرفه ای DSP تصویر خام گرفته شده توسط دستگاه رکوردر را به نوع سیگنال مناسب برای انتقال تبدیل می کند.

در جایی که WDR از فناوری Double Scan با دو تراشه CCD  استفاده می کند ، DWDR از ویژگی دستکاری مربوط به پیکسل های دیجیتال تصویر استفاده می کند.

نرم افزار دوربین مدار بسته هر پیکسل از تصویر را به صورت جداگانه تفکیک کرده و نوردهی مناسب را براساس پیکسل ها محاسبه می کند .

برای مثال تفاوت بین WDR با DWDR مثل استفاده از زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در دوربین مدار بسته می باشد .

اختلاف بین WDR-DWDRاستفاده از قابلیت DWDR محدودیت هایی دارد.

 گفته شده است که DWDR نمی تواند برای پیکسل های بسیار روشن با نور دهی بالا کار زیادی انجام دهد ، و فقط تاریکی های تصویر را برای جبران تفاوت نوردهی روشن می کند.

 این واقعیت که DWDR به راستی پیکسل های تاریک را دستکاری و نوردهی و ویرایش می کند در مواقعی منجر به دانه دار شدن و یا برفکی شدن مقداری از پیکسل های تصویر خواهد شد.

و به طور کلی DWDR ویژگی نرم افزاری است که برای جبران کمبود WDR سخت افزاری در کیفیت نوردهی دوربین مدار بسته ارائه می شود و می تواند نسبت به دوربین با قابلیت WDR قیمت کمتری داشته باشد .

WDR واقعی و یا Super WDR چیست ؟

به دلیل انواع مختلف آپشن هایی که شرکت های توزیع دوربین مدار بسته روی محصولات خود می گذارند ، قابل توجه می باشد تا در مورد ویژگی محصولات دوربین مدار بسته صحبت کنیم :

اصطلاح “True WDR” یا دامنه دینامیکی بالای واقعی فقط به این نکته اشاره دارد ، که محصول خریداری شده از طرف شرکت تولید و یا توزیع با قابلیت wdr به درستی عمل کرده و اختلاف میان نورهای کم و زیاد را در تصویر دوربین مدار بسته تفکیک می کند

همانطور که قبلاً اشاره شد ، محدودیتهای WDR به حسگر تصویر دوربین بستگی دارد. این روزها وعده های نادرست بسیاری در بازار وجود دارد که تولیدکنندگان با وعده WDR با کیفیت واقعی در مقایسه با DWDR دیجیتال با کیفیت پایین ، از این عبارات برای کمک به فروش محصولات CCTV خود استفاده کردند.

حسگرهای تصویر و پردازنده های سیگنال دیجیتال (DSP) :

ترکیبی از سنسور تصویر CCD و پردازشگر سیگنال دیجیتال DSP قسمت تصویربرداری یک دوربین امنیتی با قابلیت DWDR را تشکیل می دهد. این دو چیپ تعیین می کند که کیفیت سیگنال ویدئویی دوربین چگونه باشد.

CCD-DICODER اگر دوربینی با مولفه های HLC ، BLC و WDR بخرید که دارای سنسور تصویر با کیفیت و چیپ DSP باشد ، در شرایط روشنایی متغیر تصویر با کیفیت تری خواهید داشت ،

هنگام مشاهده مشخصات دوربین ، مهم است که به دنبال انواع این دو مولفه موجود باشید. درک نقش ویژگی ها در دوربین سهم بزرگی در تصمیم شما برای خرید یک دوربین نسبت به دوربین دیگر را دارد.

 در مطالب زیر با برخی از انواع رایج اجزای تصویربرداری دوربین مدار بسته بحث می کنیم.

حسگرهای تصویر :

سنسورهای تصویر قطعه بسیار مهمی از فناوری هستند که در دوربین های امنیتی شما قرار دارند.

سنسور تصویر نوری که به لنز دوربین می تابد را ضبط میکند و آن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و در نهایت این سنگنالها را به شکل تصویر قابل فهم در می آورد.

معمولا از 2 نوع سنسور مختلف با نام های CCD و CMOS و ویژگی های متفاوت در دوربین های مدار بسته استفاده می شود در مطالب زیر با برخی از ویژگی های این دو نوع سنسور به اختصار صحبت و آنها را بیان خواهیم کرد :

سنسور های حرفه ای و نیمه حرفه ای با تراشه حسگر CCD و CMOS :

smos-ccd sensor cctvسنسورهای CCD چیست ؟

تراشه های CCD به عنوان یک سنسور با کیفیت بسیار بالا در دوربین های آنالوگ رایج هستند.

این تراشه ها مؤلفه واقعی WDR یا همان متعادل کردن روشنایی نور را برای دوربین های مدار بسته HD و IP فراهم می کنند تراشه های CCD معمولا به دلیل بالا بودن قیمت آنها مورد استفاده قرار نمی گیرد .

نوع دیگری از سنسور های با کیفیت متوسط به نام CMOS با قیمت پایینتر و مناسب تر به جای سنسور CCD در دوربین های HD در بازار مصرف مورد استفاده قرار گرفته است .

سنسورهای CMOS چیست ؟

این کلمه مخفف واژه Complementary Metal-Oxide-Semiconductor و به ترجمه گوگل به معنی مکمل اکسید فلز نیمه رسانا می باشد .

  دوربین مدار بسته پلاک خوان

این تراشه ها بیشتر در دوربین های HD و شبکه IP مورد استفاده قرار می گیرند

مزایا و معایب :

 • سرعت تبدیل داده های دیجیتالی سنسور CMOS سریعتر از سنسور CCD است .
 • جهت راه اندازی به ولتاژ کاری کمتری نیاز دارند .
 • باعث تولید نویز الکتریکی یا تصویر دانه دانه در تصویر دوربین مدار بسته می شوند .
 • از تکنولوژی DWDR در متعادل کردن روشنایی تصویر در آنها استفاده شده است .

 سنسورهای CMOS فاقد برخی ویژگی ها اصلی دوربین های مدار بسته هستند که فقط در سنسورهای CCD موجود است.

تفاوت بین سنسور CCD و CMOS :

به دلیل دامنه دینامیکی بالا ، سنسورهای CCD بالاترین حساسیت به روشنایی نور را دارند

این سنسور ها قادر به نگهداری سیگنال های بزرگ در تک تک پیکسل های تصویر و با قابلیت نویز خوانی کمتری هستند .

 سنسور های CMOS به دلیل دامنه دینامیکی متوسط ، حساسیت کمتری به نور های سطح بالا دارند و  معمولا در جاهایی که نیاز به کارهای مرتبط با سرعت و فریم مناسب تصویر برداری باشد مورد استفاده قرار می گیرند .همان طور که گفتیم این سنسور ها متناسب برای مکان های پر نور نیستند .

سال 2015 با پیشرفت افزون تجهیزات الکترونیکی در صنعت دوربین مدار بسته شاهد ارائه دوربین های شبکه با کیفیت و انتقال تکنولوژی از بستر آنالوگ به بستر شبکه بودیم . با این وجود تکنولوژی های تصویری با کیفیت تر و بهتری چون HD ، HDTVI و HDCVI از دوربین های آنالوگ نیز به بازار ارائه شدند

نیاز اساسی دوربین های مدار بسته تصویر برداری با رزولوشین های بالای 1080P و یا به اصطلاح 2 مگ می باشد با اینکه تا الان سال 2020 پابه پای پیشرفت های رزولوشن دوربین دوربین مدار بسته شاهد کیفیت های 3 مگ ، 4 مگ و 5 مگ بودیم اما در واقع بهترین راه حل و ارتقای کیفیت دوربین ها استفاده و ارائه از پهنای باند در دوربین های تحت شبکه می باشد از این رو در آینده با دوربین های تحت شبکه بیشتر مواجه خواهیم شد .

ترکیب سنسور تصویر + DSP در دوربین های IP

ادغام دوربین هایی با سنسور های CMOS و DSP باعث اساس شکل گیری دوربین های تحت شبکه و IP شده است . در حالی که ترکیب این چیپ ها معمولا خوب و باعث شفافیت و تفکیک روشنایی نور در تصویر دوربین ها خواهد شد با این وجود به دلیل قیمت های بالای دوربین های تحت شبکه کارخانه های سازنده دوربین های مدار بسته اغلب در کشور چین با دستکاری سخت افزاری و نرم افزاری و استفاده از چیپ CCD نامناسب در جهت فروش و تبلیغ محصولاتشان با کیفیت HD تلاش فراوان کرده اند و با پایین آوردن قیمت ها ادعای کیفیت همتای دوربین های شبکه را داده اند

نکته : کیس دوربین های مدار بسته در هر مکانی و زمانی توسط شرکت های بزرگ قابل تولید و ارائه می باشد و بسنده کردن در مورد ظاهر کیس های دوربین های مدار بسته از نظر کیفیت تصویر امری نامعقول و اشتباه می باشد .

شناخت دقیق PCB برد های داخل کیس های دوربین های مدار بسته و سنسور های این PCB باعث افزایش آگاهی در مورد ویژگی های واقعی ارائه شده از طرف کارخانه سازنده خواهد شد

در دوربین تلفن های همراه هوشمند بسیار شنیده ایم که با وجود رزولوشین بالای دوربین های فیلم برداری این گوشی ها ، کیفیت واقعی را ارائه نمی دهند و بعضا مشاهده شده است تلفن های اورجینال و اصلی با وجود رزولویشن کمتر ، کیفیت بیشتری را ارائه داده اند .

این امر در دوربین های مدار بسته نیز صدق می کند . ممکن است دو دوربین متفاوت با رزولویشن یکسان مثلا 2 مگا پیکسلی تصاویر متفاوتی از مقدار کیفیت ارائه دهند .

این اتفاق بدین دلیل است که ترکیب انواع سنسور ها با چیپ CCD و  CMOS و استفاده از قابلیت  DWDR  با تراشه DSP در داخل برد دوربین ارزان تر ، بسیار پایین تر خواهد بود ، و در نهایت منجر به تولید ارزان دوربین و تصویر ارائه شده بی کیفیت تر خواهد شد .

گروه فنی مهندسی آریا گستر الکترونیک ، با تخصص و تجربه گسترده در شناخت سنسورهای دوربین های مدار بسته به معرفی حدودی از سنسورهای معروف بازار و ترکیب آنها اشاره می کند  :

SONY CMOS Sensor + SONY DSP :

 معمولاً کارخانه های سازنده دوربین های مدار بسته و دستگاه رکورد هنگام مقایسه ترکیب سنسور از  استاندارد اونس طلا برای قیمت گذاری محصولات cctv استفاده می کنند. که در دوربین های با سنسور  سونی استفاده از طلا بیشتر مشاهده می شود .

دوربین های با کیفیت سنسور های سونی در محصولات آریا گستر الکترونیک نیز استفاده شده است می توانید با مشاهده مشخصات دوربین های فروشگاه به اطلاعات pcb دوربین ها دسترسی داشته باشید .

برای ورود به بخش فروشگاه می توانید از این لینک استفاده نمائید.

هر چه چیپ های استفاده شد در داخل pcb دوربین ها از قطعات طلا ساخته شده باشد به دلیل کیفیت تصویر و نویز کمتر ، با ارزشتر خواهد شد .

کارخانه های سازنده با جایگذاری آلیاژهای با قیمت پایین در صدد ارائه سنسور و چیپ هایی هستند که به همان نسبت از کیفیت بالایی برخوردار باشد .

همانطور که قبلا گفته شد ترکیب این سنسور ها با هم به این ویژگی ها ختم می شود : 

 بهترین کیفیت فیلم با رنگ دهی روشن ، نویز در نور کم و ارائه قابل اطمینان ترین ویژگی های جبران نوردهی یا همان متعادل کردن نور تصویر دوربین مدار بسته مانند HLC ، BLC و WDR

سنسور APTINA CMOS + AMBARELLA DSP :

سنسور های سونی به دلیل قیمت بالا معمولا برای مصرف کننده به صرفه نبوده از این رو فروشندگان و تولید کنندگان دوربین های مدار بسته با جایگزینی کیفیت های دیگر سعی بر جبران کمبود سنسورهای سونی و جایگزینی آنها با سنسور های دیگر از قبیل Aptina  هستند .

دوربین های با کیفیت سنسور های APTINA در محصولات  گذشته آریا گستر الکترونیک به وفور استفاده شده است می توانید با رجوع به محصولات فروشگاه آریا گستر الکترونیک از این ویژگی ها استفاده نمائید.

ترکیب سنسور APTINA  + چیپ DSP بهترین گزینه جایگزینی سنسورهای SONY به دلیل عملکرد عالی تصاویر دوربین های مدار بسته  با هزینه پایین در نظر گرفته شده است.

تفاوت در کیفیت تصاویر دوربین های مدار بسته بسیار ناچیز و نیاز به چشمانی تیز بین در این زمنیه دارد البته بیشترین استفاده از کیفیت دوربین های مدار بسته در هنگام پلی بک و پشتیبان گیری مورد استفاده قرار می گیرد از این رو داشتن دوربینی با کیفیت سنسور APTINA و هزینه پایین ممکن است مفید واقع شود .

برای برند هایی که به دنبال دوربین های IP با کیفیت ، قابل اعتماد و در عین حال مقرون به صرفه هستند ، استفاده از Ambarella DSP مفید خواهد بود .

سنسور Ambarella در دوربین های شبکه دارای بسیاری از ویژگی های پیشرفته از جمله پهنای باند کم و قیمت پایین می باشد .

سنسور APTINA CMOS + TEXAS INSTRUMENTS DSP – Texas Instruments DSP (با نام مستعار TI) :

یک خرید با کیفیت متوسط ​​و مقرون به صرفه است.

ما دوربین هایی با سنسورهای یکسان را آزمایش کرده ایم که یکی دارای Ambarella DSP در مقابل TI DSP در دیگری است و متوجه شدیم که نویز و وضوح تصویر در نسخه TI بسیار پایین تر است.

با وجود این ، این سنسور ها به جای دوربین های شکبه IP مقرون به صرفه  و قابل قبول هستند.

  DVR، NVR، XVR چه تفاوتی با هم دیگر دارند

OV CMOS Sensor + TEXAS INSTRUMENTS DSP – OmniVision (OV) :

سنسور OV اولین بار در دوربین های کارخانه معروف اپل APPLE  جهت تولید دوربین گوشی iPhone مورد استفاده قرار گرفت و بعدها توسط توسط سرمایه گذاران چینی در سال 2015 خریداری شد.

کارخانه های تولید دوربین مدار بسته امنیتی در چین سنسور OV را به عنوان ارزان ترین سنسور با کیفیت تولید و گسترش دادند.

دوربین های با کیفیت سنسور های OV در محصولات آریا گستر الکترونیک نیز استفاده شده است می توانید با مشاهده مشخصات دوربین های فروشگاه به اطلاعات pcb دوربین ها دسترسی داشته باشید .

برای ورود به بخش فروشگاه می توانید از این لینک استفاده نمائید.

با استفاده از ترکیب OV + TI می توان هزینه تولید را کاهش و تضمینی در جهت فروش بالا ارائه داد. گروه آریا گستر چندین دوربین AHD با سنسور OV را آزمایش کرده و در مقایسه با سنسور Aptina یاSony  نتیجه مشابه و با کیفیت تقریبا پایین تری روبرو شد .

سنسور K02  :

این سنسور با وجود تازگی تولید و ارائه در بازار توانسته با کیفیت تقریبی متوسط بین تولید کنندگان سنسور های دوربین مدار بسته جایگاهی برای خود کسب نماید .

از این سنسور ها در دوربین های آریا گستر استفاده شده و از نظر قیمتی مناسب برای مصرف کنندگان خواهد بود

 برای ورود به بخش فروشگاه می توانید از این لینک استفاده نمائید.

No Name یا No Name DSP :

چندین تولید کننده سنسور مستقر در چین و کره وجود دارند که سعی می کنند با تولید سنسور های بی نام و ثبت نشده برای تجارت خود سودی را کسب نمایند معمولا کیفیت این سنسور ها پایین و از نظر قیمتی بسیار پایین است .

این سنسور ها به دلیل مشکلات بالا ، نویز پذیری زیاد و طول عمر پایین آنها به هیچ وقت از طرف آریا گستر الکترونیک پیشنهاد نمی شود لازم به ذکر است در خرید دوربین های مدار بسته با سنسورهای متفرقه و به اصطلاح NONAME کمیت را فدای کیفیت نمائید.

و در آخر به بررسی چند سوال می پردازیم :

هنگام بررسی دوربین با قابلیت WDR ، از خود چند سوال بپرسید :

 • آیا راهی وجود دارد که بتوانم نور را متعادل کنم؟

 WDR فقط در دوربین های حرفه ای موجود است و ممکن است با بودجه شما متناسب نباشد ، بنابراین افزودن یا جابجایی چراغ ها برای متعادل سازی تصاویر ممکن است یک گزینه مناسب برای بودجه باشد

 • آیا می توان محل نصب دوربین مدار بسته را در مکان دیگری قرار دهیم ؟

درها و پنجره ها ممکن است نور زیادی به تصویر اضافه کنند ، بنابراین میتوان با انتقال دوربین از محل نصب قبلی به محل نصب مناسب و یا تعویض زاویه نصب دوربین مدار بسته ، مشکلات نوری موجود در تصویر را کاهش دهید .

اگر امکان افزودن نور متعادل یا جابجایی دوربین وجود ندارد ، ممکن است یک دوربین در سطح متوسطه با قابلیت نرم افزاری DWDR برای پروژه شما مناسب باشد

نکته : دوربین های با قابلیت DWDR فقط به صورت نرم افزاری شدت لوکس روشنایی تصویر را متعادل می نمایند.

با توجه به مطالب بالا در صورت عدم روشنایی تصویر مناسب و متعادل استفاده از دوربین هایی با قابلیت WDR جهت متعادل کردن روشنایی تصویر برای دوربین های شما بهرین راه حل خواهد بود .

آیا دوربین های آریا گستر الکترونیک از قابلیت wdr پشتیبانی می کند ؟

تمامی دوربین ahd و شبکه (IP) معمولی آریا گستر از قابلیت نرم افزاری بازه دینامیکی یا dwdr بهره می برند این قابلیت ( WDR )در دوربین های حرفه ای شبکه ip به صورت کامل سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد و می توانید با قابلیت WDR به صورت سخت افزاری و تنظیمات نرم افزاری مقدار لوکس روشنایی تصویر را متعادل نمائید .

در آینده سعی بر این داریم مقاله ای تخصصی تر در رابطه با انواع سنسور دوربین های مدار بسته ارائه دهیم .

مقاله تخصصی در رابطه با انواع سنسور های دوربین های مدار بسته را می توانید از اینجا مشاهده فرمائید .

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند در مورد قابلیت های دوربین های مدار بسته از جمله WDR متناسب با نیاز های نظارتی شما راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

شاید علاقه مند باشید بدانید :

لیست تعداد خرید محصولات ما

نامتعداد خرید تاکنوننامتعداد خرید تاکنون
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX7501994دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2602144
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7401339دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2201686
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7311666دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 210974
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7301277دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2001484
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 721798دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2412025
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7201270دوربین بالت تحت شبکه ( سری معمولی )مدل IPX 2120A مدیسون1765
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7411372دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2024_PX217
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7102161دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2022_PXپیکسل5334
دوربین بالت AHD مدیسون مدل221-MD3650دوربین بالت تحت شبکه (سری معمولی) مدل IPX 7120 A130
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 650999دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2501096
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6211488دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2302061
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6202664دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1302080
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6302599دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1211159
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6101696دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای) مدلIPX 1022_PX277
دوربین دام AHD مدیسون مدل MD1501402رکوردر دوربین مداربسته مدل 4104-MD MEDISON HVR118
دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای)مدلIPX 1012_PX645رکوردر دوربین مداربسته مدل 3232-NVX PIXEL115
دوربین سوزنی AHD مدل P300267رکوردر دوربین مداربسته مدل 3216-NVX PIXEL91
رکوردر دوربین مداربسته مدل 9104-PX PIXEL HVR468رکوردر دوربین مداربسته مدل3208-NVX PIXEL114
رکوردر دوربین مداربسته مدل 2108N-MD MEDISON HVR245رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8216-PX PIXEL1217
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7008N-PX PIXEL268رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7216N-PX PIXEL464
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8108N-PX575رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7108N-PX PIXEL332
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 3216-MD MEDISON579به خانواده بزرگ آریاگستر الکترونیک بپیوندید1000

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *