F-Stop چیست؟

در مطالب قبلی در رابطه با انواع قابلیت های دوربین مدار بسته از قبیل WDR-DWDR-BLC- HLC و قابلیت iris در لنز دوربین های مدار بسته صحبت کردیم.

در این مقاله قابلیت ّF-Stop یا فاصله کانونی دریچه دیافراگم لنز دوربین مدار بسته را مورد بررسی قرار می دهیم و نکات مثبت این ویژگی و ارتباط با سرعت شاتر در دوربین مدار بسته را باز کرده و به طور کامل توضیح می دهیم .

نام دیگر این ویژگی لنز دوربین مدار بسته ، دریچه دیافراگم Aperture می باشد .

مقدمه :

شباهت لنز دوربین های مدار بسته با چشم انسان ها :

 وقتی چشم انسانی با منابع نوری قوی و یا ضعیف مواجه می شود جهت تنظیم نور مردمک و عنبیه چشم  با باز و بسته شدن ، میزان نور عبوری به عدسی چشم را تنظیم می نماید

برای مثال در یک اتاق تاریک ، مردمک چشم باز بوده و در نور آفتاب  ، مردمک چشم کوچک است.

 معمولا تنظیم تصویر مناسب توسط عنبیه چشم انسانها مقداری زمان می برد این اتفاق در لنز دوربین های مدار بسته نیز رایج بوده و به  F-Stop دریچه دیافراگم و زمان باز و بسته دریچه دیافرام جهت تعادل نوری به سرعت دریچه شاتر معروف می باشد .

F-Stop مخفف کلمه Focal Length و به معنی فاصله کانونی می باشد شاید برای شما هم پیش آمده باشد و کلمه F را بر روی لنز دوربین های مدار بسته دیده باشید.

دوربین های مدار بسته از قابلیت تنظیم شدت تابش نور برای ارائه تعادل نوری در کیفیت تصویر دوربین ها استفاده می کنند با این وجود تولید کنندگان لنز های دوربین مدار بسته از قابلیت های دیگری برای تنظیم نور در ارائه تصویر مناسب دوربین ها استفاده کرده و با افزودن قطعات مناسب سعی بر فروش محصولات خود متناسب با نیازهای نظارتی مصرف کنندگان این بازار دارند .

  مزایای سیستم های مداربسته AHD نسبت به IP

در لنز های پیشرفته با قابلیت زوم اپتیکال ، تولید کنندگان این بازار معمولا قطعات دیگری برای تنظیم تعادل نوری از جمله دریچه دیافراگم استفاده می کنند دریچه دیافراگم با باز و بسته شدن به صورت دستی و یا اتوماتیک در زمان های مختلف در طول شبانه روز ، نور مناسب را به سنسور دوربین مدار بسته هدایت کرده و در ارائه کیفیت تصویر با روشنایی مناسب راهگشا هستند .

نکته : مقدار فاصله کانونی f-stop دریچه دیافراگم در لنز های فیکس عددی ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. برای مثال از F2 در لنز های فیکس دوربین های آریا گستر  و از F 1.8 در دوربین های داهوا استفاده شده است .

این اندازه در کارخانه یکبار برای همیشه تعیین شده و میزان عبور نور از این دریچه معمولا 80 درصد دریچه دیافراگم در نظر گرفته می شود .

F-stop یا فاصله کانونی دریچه دیافراگم توانایی جمع آوری نور یک لنز است و با یک عدد f-stop ثابت و یا متغیر نشان داده می شود.

 استفاده از عدد فاصله کانونیF کوچکتر منجر به عبور نور بیشتر از لنز و همچنین عمق میدان کمتری می شود. در حالی که سرعت شاتر بر مدت زمان برخورد نور با سنسور تأثیر می گذارد ، به بیان ساده تر ، دیافراگم بخشی از لنز است که میزان نور را به سنسور منتقل می کند – اگر کاملاً باز باشد ، نور زیادی عبور می کند. اگر بسته شود ، نور کمتری عبور می کند .

کاربرد F-Stop و یا فاصله کانونی در خرید لنز مناسب دوربین مدار بسته :

بسته به مکان و محیط نصب دوربین مدار بسته و زمان تابش نور در کیفیت تصویر و تعادل نوری سنسور دوربین ، استفاده از دریچه دیافراگم مناسب جهت نیاز های نظارتی مورد توجه قرار می گیرد با این که دوربین ها مجهز به قابلیت های بسیاری از جمله IRISWDR و یا حتی برد دید در شب شده اند استفاده از لنز هایی با قابلیت F-STOP و سرعت شاتر مناسب در محیط های نوری بسیار بالا و بسیار پایین مورد توجه قرار گرفته و این مدل از  لنز ها استفاده می شوند .

  کدک های دوربین مداربسته؛ چیست و چند نوع هستند؟

 روش های اندازه گیری فاصله کانونی :

کارخانجات تولید لنز معمولا با توجه به قطر دریچه دیافراگم لنز های خود عدد F را که ثبات و بدون واحد می باشد را اینطور محاسبه می کنند :

 • فاصله کانونی تقسیم بر دریچه دیافراگم لنز
 • F-stop=قطر دریچه دیافراگم/فاصله کانونی لنز

مزایای استفاده از لنزهایی با قابلیت F-Stop متغیر :

 • تنظیم نور مناسب جهت ارائه کیفیت تصویر بالا
 • استفاده از سخت افزار و نرم افزار بیشتر جهت کنترل لنز و دریچه دیافراگم لنز دوربین مدار بسته

معایب استفاده از لنزهایی با قابلیت F-Stop متغیر :

 • قیمت بالا
 • خرابی بیشتر

مزایای استفاده از لنزهایی با قابلیت F-Stop ثابت :

 • قیمت پایین
 • خرابی کمتر

معایب استفاده از لنزهایی با قابلیت F-Stop ثابت :

 • تنظیم نور نامتعادل جهت ارائه کیفیت تصویر مناسب
 • استفاده از سخت افزار و نرم افزار بیشتر در PCB جهت حفظ تعادل نوری در دوربین مدار بسته

و در آخر به چند سوال در رابطه با لنز های نصب شده بر روی دوربین های آریا گستر الکترونیک می پردازیم :

 1. فاصله کانونی لنز های فیکس استفاده شده در دوربین های آریا گستر چه عددی می باشد ؟

 • معمولا F 2.0 در لنز های فیکس دوربین های آریا گستر الکترونیک به وفور استفاده می شود .
 1. آیا از لنز هایی با قابلیت F-Stop متغییر در طراحی و تولید دوربین های آریا گستر استفاده شده است ؟

 • از این لنز ها معمولا در دوربین های شبکه IP سطح بالای آریا گستر الکترونیک استفاده شده است .
 1. آیا می توان لنز F-Stop متغیر یا ثابت را تعویض کرد ؟

 • در بخش گارانتی آریا گستر الکترونیک به وفور این کار انجام شده و بسته به نیاز های نظارتی شما لنز مناسب تعبیه می شود .
 1. آیا می توان دو لنز با قابلیت F-Stop ثابت و متغیر را در یک دوربین مدار بسته جابجا و جایگزین کرد ؟

 • تعویض لنز ثابت و متغییر در دوربین های مدار بسته با توجه به سخت افزار و نرم افزار دوربین مدار بسته معمولا به سختی و در مواقعی غیر ممکن می باشد .
  دوربین مداربسته دید در شب
اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد ویژگی F-Stop در لنز دوربین های مدار بسته متناسب با نیازهای نظارتی راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *