هارد مناسب دستگاه DVR

هارد دیسک چیست و نقش آن در دستگاه DVR چیست؟

هارد دستگاه DVR دوربین مداربسته:

هارد دیسک وسترندر مطالب قبلی در رابطه با کارایی آداپتور دوربین مداربسته توضیحات جامعی ارائه دادیم و از اهمیت آن در تغذیه دستگاه DVR به ویژه شناسایی و خواندن هارد دیسک توضیحات مناسبی تقدیم کردیم

شما عزیزان با رجوع به صفحه همه چیز درباره آداپتور دوربین مداربسته می توانید اطلاعات کاملی بدست آورید

در این مقاله سعی بر این داریم هارد دیسک را در دستگاه DVR معرفی کرده ، ویژگی مناسب یک Hdd برای دستگاه DVR را توضیح داده و به معرفی برند های برتر Hdd مناسب برای دستگاه DVR صحبت کنیم .

با آریا گستر الکترونیک همراه باشید  :

هارد دیسک یا حافظه جانبی چیست ؟

هارد دیسک محلی جمع آوری دیتا و اطلاعات در دیسکی مخصوص می باشد جمع آوری این اطلاعات به صورت دائمی می باشد و دسترسی به اطلاعات به سادگی صورت خواهد گرفت .بیشترین مصرف هارد دیسک و حافظه های سخت در کامپیوتر و دستگاه ضبط دیجیتال یا DVR صورت می گیرد .

hard disk dvrکلمه HDD در کامپیوتر به چه معناست؟

کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به ترجمه سایت گوگل به معنای ” درایو هارد دیسک ” است. و در بازار به نام های زیر نیز شناخته می شود :

 • حافظه
 • هارد درایو
 • دیسک سخت
 • حافظه جانبی
 • هارد دیسک داخلی یا internal
 • هارد دیسک دسکتاپ یا Desktop

می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با Hdd دسکتاپ با رجوع به این صفحه اطلاعاتی به دست آورید 

هارد دستگاه DVR دوربین مداربسته :

همه ما در رابطه با هارد کم و بیش اطلاعاتی شنیده ایم و با نحوه کار دیسک سخت در کامپیوتر اطلاعاتی داریم اما چون موضوع بحث ما درباب حافظه های جانبی دستگاه DVR می باشد نحوه خرید و ذخیره سازی اطلاعات در این حافظه های جانبی اهمیت داشته و مورد بحث ما می باشد .

تصاویری که دوربین های مداربسته در دستگاه DVR به نمایش می گذارند معمولا بعد از وقوع حادثه ای برای بازبینی نیاز به حافظه ای جهت ضبط تصاویر در دستگاه DVR ضروری می باشد این حافظه دارای مشخصات خاصی می باشد و هر Hdd برای مشاهده تصاویر و یا پلی بک مناسب نمی باشد و حتما باید از hard های مخصوص برای عملیات ضبط استفاده گردد .

می توانید با رجوع به این صفحه مقاله اجرا و آموزش نصب دوربین مدار بسته را مطالعه فرمائید

به چند نامگذاری این هارد ها اشاره می کنیم :

 • هارد دیسک دستگاه DVR
 • هارد دیسک نظارتی یا surveillance

هارد مخصوصDVR

hard مخصوص دستگاه DVR با قابلیت ضبط دائم و پلی بک گیری حتما باید دارای شاخصه های مهمی برای ضبط تصاویر در دستگاه DVR برخوردار باشد

در ویدیوی زیر نحوه اتصال صحیح hard بر روی دستگاه dvr نمایش داده شده است 

به چند ویژگی مهم این Hdd سخت اشاره می کنیم :

 • قابلیت رکورد دائم 24 ساعته در هفت روز هفته :

ضبط تصاویر در دستگاه های DVR به صورت پیش فرض به صورت 24 ساعته صورت می گیرد و این به این معنی نیست که دستگاه های DVR توانایی ضبط در زمان های دلخواه را ندارد

 با تنظیمات ویژه منجمله روشن کردن قابلیت motion detect می توان زمان بندی مناسب برای رکورد در هنگام حرکت شی یا انسانی در جلوی دوربین فضای بیشتری برای ذخیره سازی هارد دیسک در نظر گرفت

قابلیت ضبط 24 ساعته و رکورد گیری مداوم در طول هفته از ویژگی های مهم هارد برای دستگاه DVR می باشد که در کارخانه های تولیدی Hdd به صورت تخصصی طراحی و ساخته می شود

توجه داشته باشید :

 HDD دسکتاپ یا HDD کامپیوتر به صورت ضبط 8 ساعته طراحی و تولید می شوند و استفاده از آنها در دراز مدت امنیت تصاویر ضبط شده توسط دستگاه DVR را به خطر می اندازد و به احتمال قوی بعد از گذشت زمانی این Hdd ها دچار مشکل شده و تمامی اطلاعات و فیلم های ذخیره شده از بین می روند .

به مزایا و معایب استفاده از این Hdd  ها در نکات زیر می پردازیم :

مزایای هارد های رکورد 24 ساعته :

 • رکورد دائمی
 • پلی بک گیری بدون توقف و بدون هنگی
 • سرعت بکاپ و پشتیبانی گیری سریع بر روی فلش مموری
 • طول عمر مفید بیشتر
 • خرابی کمتر

 معایب هارد های رکورد 24 ساعته :

 • قیمت بالا
 • قابلیت ضبط تصاویر به صورت hd با فریم واقعی  :

بیشترین انتظار ما از یک هارد خوب در مواقعی مناسب می باشد که قصد پلی بک و پشتیبانی گیری از دستگاه DVR خود داشته باشیم .

  آموزش ضبط گزینه باز پخش دستگاه DVR

حال که تصاویر زنده دوربین مداربسته را در دستگاه خود مشاهده کرده اید انتظار دارید با همان کیفیت مطلوب تصاویر ضبط شده را مشاهده فرمائید هیچ چیز بد از یک پشتیبان گیری بی کیفیت در دستگاه DVR به نظر نمی رسد

هاردهای  surveillance یا نظارتی این امکان را برای دستگاه DVR به ارمغان دارند که تصاویر ضبط شده را با همان کیفیت زنده یا hd برای شما نمایش دهند

این بدین معنیست که هر تصویر دوربین مداربسته در یک ثانیه به صورت تعدادی فریم برای رکورد گیری آماده شده و دستگاه DVR این فریم های تصویری را به هارد دیسک انتقال می دهد

تعداد فریم های هر تصویر در دستگاه های DVR متفاوت می باشد استاندارد فریم تصویر برداری در هر ثانیه به صورت 20 یا 25 فریم در نظر گرفته می شود

حال فرض بگیرید از یک Hard نامناسب در دستگاه DVR خود استفاده کرده باشید معمولا تعداد رکورد فریم ها در هارد های نامناسب بین 20 الی 30 درصد افت پیدا کرده و تصاویر برای شما با تاخیر به نمایش خواهد گذاشت .

برای مثال اگر اتومبیلی در تصویر دوربین مداربسته شما با سرعت 70 کیلومتر در حال حرکت باشد پشتیبان گیری و رکورد این اتومبیل در Hard شما با تاخیر مواجه شده و شما چند فریم کوتاه از تصویر اتومبیل را تماشا خواهید کرد که لحظه ای در این مکان و ثانیه ای بعدی در مکان دیگری می باشد .

هاردهای surveillance یا نظارتی ، تصاویر دوربین مداربسته شما را به صورت hd و با فریم تقریبا واقعی رکورد می کنند و توانایی پلی بک با فریم واقعی را به دستگاه DVR در هنگام بازیابی اطلاعات انتقال می دهند .

در این هنگام تصاویر پلی بک بسیار شبیه به تصاویر زنده دوربین مداربسته مشاهده می شود .

 • سرعت حافظه کش و گردش دیسک داخلی مناسب :

عملیات خواندن و نوشتن در Hard ها معمولا با سرعت گردش دیسک در داخل Hdd تناسب دارد

دیسک سخت که محل خواندن و نوشتن اطلاعات شما می باشد معمولا برای درج و خواندن اطلاعات با سرعتی در حال گردش می باشد

هر چه قدر سرعت کش cash و یا سرعت گردش دیسک سخت هارد درایو مناسب و بالاتر از Hdd دسکتاپ باشد توانایی هارد در خواندن و نوشتن بسیار افزایش پیدا خواهد کرد

تفاوت هارد های دسکتاپ با هارد های نظارتی یا مخصوص DVR :

Hdd دسکتاپ معمولا در هنگامی که نیاز به خواندن و درج اطلاعاتی داشته باشیم شروع به کار کرده و به اصطلاح دیسک داخلی آنها شروع به گردش خواهد کرد

و این در حالی است که دیسک سخت در هارد های نظارتی مداوم و 24 ساعت در حال گردش می باشد این گردش دیسک سخت بر اساس تعداد دور در دقیقه خوانده می شود

تعداد دورهای دوران دیسک Hard درایو معمولا بسته به نوع هارد یک عدد ثابتی می باشد برای مثال تعداد دوران دیسک در هارد های نظارتی می بایست در حدود 5400 دور در دقیقه و در هارد های حرفه ای تر 7200 دور در دقیقه باشد .

آریا گستر الکترونیک با تجارت غنی در زمینه تولید و توزیع سیستم های نظارت و آگاهی کامل به هارد های موجود در باز به چند هارد مناسب جهت دستگاه DVR اشاره می کند .

 • Hdd وسترن دیجیتال یا wd به رنگ بنفش یا Purple
 • Hdd سی گیت CGate مدل اسکای هاوک یا sky hawk
 • هارد توشیبا Toshiba مدل v300

همگی این هارد ها نظارتی یا surveillance می باشند انتخاب آنها بسته به DVR می تواند تغییر کند

مشکل نشناختن هارد در دستگاه DVR :

 • اگر از هارد و دستگاه نو در سیستم نظارت تصویری خود و دستگاه DVR استفاده می کنید و دستگاه شما قادر به شناسایی Hdd نمی باشد موارد زیر را بررسی کنید :

کابل برق hard را بررسی کرده و از سالم بودن و اتصال آن به قسمت تغذیه دستگاه DVR مطمئن شوید

نکته : منبع تغذیه در هارد به دو قسمت 5 ولت به رنگ قرمز مشکی و 12 ولت به رنگ زرد مشکی تقسیم بندی می شود .

ولتاژ 12 ولت برای چرخش دیسک سخت در hard درایو مورد استفاده قرار گرفته و ولتاژ 5 ولت منبع انرژی مورد نیاز pcb برد اصلی هارد دیسک را تغذیه می کند .

نکته : جابجایی دو ولتاژ 12 ولت و 5 ولت در دستگاه DVR موجب سوختن و خرابی هارد می شود به شدت در اتصال صحیح پین های تغذیه هارد دقت فرمائید

  آشنایی با گزینه راست کلیک دستگاه XVR، دسترسی سریع

عواقب جابجایی این دو ولتاژ بعضا باعث سوختن کل دستگاه DVR نیز گردیده است

 • عملیات خواندن و نوشتن توسط کابل ساتا یا کابل اطلاعات هارد صورت می گیرد
کابل ساتا هارد
کابل ساتا هارد DVR

از ارتباط صحیح این کابل با دستگاه DVR و هارد مطمئن شوید و در صورت امکان این کابل را تعویض نمایئد

توجه :

سوکت کابل ساتا هم بر روی DVR و هم بر روی هارد دیسک جهت دارد و طبق زائده اضافی که در سوکت نری کابل ساتا و سوکت مادگی هارد و دستگاه DVR تعبیه شده می توانید جهت این کابل رو پیدا کرده و کابل را به درستی بر روی دستگاه DVR و هارد دیسک خود نصب نمائید .

 • در حالت سوم عدم شناسایی هارد با وجود سالم بودن به منبع تغذیه دستگاه DVR شما بر می گردد .

هر hard معمولا برای شروع گردش دیسک خود به مقدار انرژی یا جریانی مناسب نیازمند است .

معمولا hard شرکت wd به منبع انرژی و جریان کمتری برای استفاده نیازمند هستند و این در حالیست که hard برند Cgate به منبع انرژی دو یا سه برابری برای استفاده نیازمند است .

مشخصات مصرف انرژی برای hard ها به انتخاب شما در خرید آداپتور کمک شایانی می نماید . چرا که ممکن است یک دستگاه DVR با هارد wd و ظرفیت یک ترابایتی به آداپتور 2 آمپر نیاز داشته باشد و همین دستگاه DVR با هارد cgate با ظرفیت یک ترابایتی به منبع انرژی با جریان بالاتر از 2 آمپر نیاز داشته باشد .

اگر از مصرف جریان hard و DVR خود اطلاع ندارید برای اطمینان از عملکرد این دو باهم و مچ شدنشان با یکدیگر می توانید از آداپتور 5 آمپر استفاده نمائید .

توجه داشته باشید حتما برای اولین استفاده از هارد دیسک در دستگاه DVR خود عملیات فرمت یا قالب بندی را برای هارد خود انجام دهید .

تنظیمات هارد دیسک دستگاه DVR

هارد دیسک ها در دستگاه DVR معمولا به تنظیمات خاصی نیاز ندارند و دستگاه DVR به صورت پیش فرض تنظیمات اولیه را برای راه اندازی یک هارد دیسک انجام می دهد ولی اگر تمایل به تنظیمات ذخیره سازی و افزایش فضای ذخیره سازی نیاز دارید می توانید مطالب زیر را برای کارایی بهتر یک هارد دیسک مطالعه کنید  :

 • قدم اول ابتدا هارد دیسک خود را فرمت و قالب بندی نمائید
 • برای تنظیمات افزودن فضای ذخیره سازی از قابلیت موشن دیتکت دستگاه DVR استفاه نمایید .

موشن دیتکت یا تشخیص حرکت یکی از ویژگی های دستگاه های DVR می باشد در صورت فعال شدن با تنظیمات مربوطه معمولا وقتی شی یا انسانی یا موجود زنده ای در داخل تصویر شروع به حرکت و تحرکی از خود نشان می دهد دستگاه متوجه این حرکت شده و با تنظیمات مربوطه شروع به ضبط تصویر دوربین مداربسته می نماید و تا چند ثانیه بعد از پایان حرکت این ضبط تصویر ادامه پیدا میکند .

 این عمل در هنگام شب که کمتر در تصویر دوربین مداربسته شی ای متحرک دیده می شود به شدت باعث افزایش زمان فضای ذخیره سازی در هارد دیسک می شود

یکی از مثال های استفاده از این قابلیت در فروشگاه ها و مغازه ها  می باشد می توانید با فعال کردن این قابلیت فضای ذخیره سازی هارد دیسک خود را به طور چشمگیری افزایش دهید و از هارد با ظرفیت فضای ذخیره سازی کمتر و قیمت پایین تر بهره ببرید .

 • برای افزودن فضای ذخیره سازی از تنظیمات دوره ای یا زمان مشخص برای رکورد استفاده نمائید .

معمولا در مواقعی بسته به تشخیص خود نیاز به رکورد تصاویر دوربین مداربسته ندارید می توانید با روشن کردن این قابلیت  در دستگاه DVR باعث بهبود و افزایش فضای ذخیره سازی هارد درایو خود شوید .

در تصویر زیر تنظیمات دوره ای رکورد در دستگاه های xmeye شرکت آریا گستر الکترونیک به نمایش گذاشته شده است .

 • برای افزودن فضای ذخیره سازی رکورد کانال های دستگاه DVR که هیچ تصویری بر روی آن نمی باشد را غیر فعال نمایید .

معمولا بسته به نیازهای نظارتی و تعداد دوربین های قابل نصب در محیط مورد نظر خود یک دستگاه ضبط دیجیتال مورد نیاز می باشد که تعداد کانال های این دستگاه DVR مشخص و غیر قابل تغییر می باشد .

مثلا اگر شما در محیط تصویر برداری خود نیاز به 5 عدد دوربین امنیتی داشته باشید به یک دستگاه DVR 8 کاناله نیازمند هستید .

  آموزش تنظیمات ضبط دستگاه های xvr

تعداد کانال های دستگاه DVR ، nvr به صورت 4 – 8 – 16- 32 – 64 تایی تعریف شده و بسته به نیاز امنیتی نظارتی خود می توانید یکی از این دستگاه های با تعداد کانال های مشخص را تهیه فرمائید .

همانطور که در بالا اشاره کردیم یک دستگاه DVR 8 کاناله با تعداد 5 دوربین شروع به رکورد در تمامی کانال ها می کند و این در حالیست که 3 کانال به صورت سیاه و بدون تصویر در حالت رکورد می باشد که فقط باعث کاهش زمان ضبط در دستگاه DVR می گردد .

می توانید رکورد این کانال ها را غیر فعال نمایئد و برای هارد خود فضای ذخیره سازی بیشتری در نظر بگیرید

در ویدیوی زیر این تنظیمات را مشاهده می فرمائید .

همکاران و دوستان عزیز اگر تمایل دارید در رابطه با گارانتی آریا گستر الکترونیک اطلاعاتی کسب نمایید می توانید با رجوع به مقالهگارانتی محصولات آریاگستراطلاعاتی کسب نمائید.

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد هارد مناسب برای دستگاه DVR یا سیستم نظارت تصویری به شما همکار و مشتری عزیز راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مداربسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

شاید علاقه مند باشید بدانید :

لیست تعداد خرید محصولات ما

نامتعداد خرید تاکنوننامتعداد خرید تاکنون
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX7501994دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2602144
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7401339دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2201686
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7311666دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 210974
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7301277دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2001484
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 721798دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2412025
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7201270دوربین بالت تحت شبکه ( سری معمولی )مدل IPX 2120A مدیسون1765
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7411372دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2024_PX217
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7102161دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2022_PXپیکسل5334
دوربین بالت AHD مدیسون مدل221-MD3650دوربین بالت تحت شبکه (سری معمولی) مدل IPX 7120 A130
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 650999دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2501096
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6211488دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2302061
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6202664دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1302080
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6302599دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1211159
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6101696دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای) مدلIPX 1022_PX277
دوربین دام AHD مدیسون مدل MD1501402رکوردر دوربین مداربسته مدل 4104-MD MEDISON HVR118
دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای)مدلIPX 1012_PX645رکوردر دوربین مداربسته مدل 3232-NVX PIXEL115
دوربین سوزنی AHD مدل P300267رکوردر دوربین مداربسته مدل 3216-NVX PIXEL91
رکوردر دوربین مداربسته مدل 9104-PX PIXEL HVR468رکوردر دوربین مداربسته مدل3208-NVX PIXEL114
رکوردر دوربین مداربسته مدل 2108N-MD MEDISON HVR245رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8216-PX PIXEL1217
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7008N-PX PIXEL268رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7216N-PX PIXEL464
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8108N-PX575رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7108N-PX PIXEL332
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 3216-MD MEDISON579به خانواده بزرگ آریاگستر الکترونیک بپیوندید1000

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *