اجرا و آموزش نصب دوربین مدار بسته

اجرا و آموزش نصب دوربین مدار بسته  :

Installation of CCTV2

در مقاله قبلی در مورد دستور العمل انتقال تصویر دوربین مدار بسته به روش IP STATIC صحبت کردیم و به صورت صفر تا 100 درصدی انتقال تصویر در مودم های مختلف را آموزش دادیم

صفر تا صد ip staticشما عزیزان می توانید به رجوع به این صفحه در رابطه با آموزش صفر تا 100 انتقال تصویر به روش IP STATIC اطلاعات کاملی به دست آورید .

در این مقاله به روش نصب دوربین مدار بسته می پردازیم و با بررسی جزییات بهترین مکان های نصب را بیان می کنیم .

با آریا گستر الکترونیک همراه باشید :

نصب دوربین مدار بسته در منزل :

نصب دوربین مدار بسته در منزل باعث افزایش ایمنی و اطمینان خاطر از امنیت منزل در هنگام عدم حضور در منزل مثل زمانی که به مسافرت رفته اید و یا نیاز به مراقبت دائم از شی و یا فردی را به صورت زنده و مکرر دارید را موجب می شود .

اگر نیاز به بازبینی فیلم های ضبط شده باشد می توانید فیلم های ذخیره شده در دستگاه را مشاهده نمایید و اگر تصمیم به مشاهده تصاویر و فیلم ها باشید می توان با نصب نرم افزار دستگاه dvr مربوطه بر روی تلفن همراه و کامپیوتر تصاویر را به صورت زنده و یا آفلاین دریافت نمود .

اگر تصمیم به خرید و نصب دوربین مدار بسته دارید در صورت تمایل و آگاهی می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید و در غیر اینصورت با مشاوره افراد فنی و کارشناس نصاب می توان از کار آنها استفاده نمود البته این امر مستلزم پرداخت هزینه های نصب و راه اندازی خواهد شد .

نصب دوربین مدار بسته در منزل مسکونی

 بهتر است نصب دوربین مدار بسته را خودم انجام دهم و یا به کارشناس نصب دوربین مدار بسته واگذار نمایم ؟

در صورت عدم آگاهی شما شاید با کمی مشاهده دستگاه و دوربین های مدار بسته از نصب و سیم کشی آنها و نحوه ارتباط آنها با همدیگر به این نتیجه خواهید رسید که عملیات نصب دستگاه و دوربین مدار بسته به آسانی انجام خواهد شد و با کمی تفکر بتوانید هزینه ها را کاهش داده و خود دست به کار شوید 

اما اینجانب با تجارب فراوان نصب و مشاهده عملیات نصب دوربین های مدار بسته توسط متخصصین مختلف به این نتیجه رسیده ام که عملیات نصب را به فرد کارشناس و نصاب سیستم های حفاظتی واگذار نمایید نکات ریز و بسیار مهمی در این کار دخیل هستند که حتی هر از گاهی کارشناسان اولیه و متوسط و یا حرفه ای هم در حین نصب پروژه های سبک و سنگین به مشکل بر خورده و نیاز به مشاوره فنی از کارشناسان دیگر را دارند

و نکته دیگر اگر خطایی در محاسبات شما از لحاظ تعداد دوربین و دستگاه ضبط تصاویر مناسب و یا متراژ کابل های مصرف شده باشد ممکن هست هزینه ها افزایش یافته و یا قابل برگشت نباشد .

و اینکه کارشناسان نصب حتما کار حرفه ای و تر و تمیز به شما ارائه خواهند داد که این امر به خودی خود باعث جلب اطمینان شما از کارشناس نصب و کاهش هزینه ها مستلزما خواهد شد  .

  نصب دوربین مدار بسته توسط کارشناس نصب :

نصاب سیستم های حفاظتی با تجهیزاتی که به همراه دارد و اقداماتی که جهت حفاظت از دیوار ها و زیبایی محل نصب دوربین انجام می دهد نگرانی شما را در رابطه با خراب کاری به حداقل می رساند این اقدامات می تواند شامل سوراخ کاری محل نصب دوربین با مته ی مخصوص و همچنین عبور سیم ها از داکت و لوله فلکسی و سینی کابل ها و سقف کاذب و زیر نما و … باشد . حتما به نکاتی که نصاب به شما ارائه می دهد و هزینه هایی که در قبال زیبای و امنیت به شما گوشزد می کند توجه نمایید و هزینه ها را مدیریت نمایید .

تجهیزات نصب دوربین مدار بسته

تهیه لیستی از نیازها برای نصب دوربین مدار بسته :

اولین اقدام بعد از حضور کارشناس نصب در محل ، تهیه لیستی از تعداد دوربین های قابل نصب در محل مورد نظر می باشد توجه فرمایید که تعداد کانال های دستگاه مدار بسته شامل 4 – 8 -16 – 32 -64 میباشد پس مثلا بین تعداد دوربین های 4 عددی و 5 عددی یا تعداد دوربین های 8 عدد و 9 تایی از نظر هزینه اختلاف زیادی وجود دارد چرا که افزودن یک دوربین اضافه در محل مصادف با پرداخت هزینه های بیشتر می باشد – تعداد دوربین را بررسی کرده و نقاطی که از حساسیت بالا و نقاطی که از حساسیت پایین تر برخوردار هستند را مشخص نمایید 

تعداد کانال های dvr نکته : حتما بررسی شود در تصویر مورد نظر دوربینی ، شی یا مانع مزاحمی وجود نداشته باشد و یا حتی جهت وزش باد و گرد و غبار و همچنین محل عبور حشرات و پرندگان را نیز در صورت امکان بررسی نمایید تا تصویر در آینده با مشکل تاری و … مواجه نشود  .

نقشه نصب دوربین های محل مورد نظر را در داخل صفحه ای رسم نموده و محل قرار گیری دوربین ها را علامت بزنید با این کار می توانید تعداد دوربین ها و همچنین متراژ سیم کشی را حدس زده و از پرداخت مازاد هزینه های سیم کشی صرفه نظر نمایید .

نقشه نصب دوربین مدار بستهاگر به نقشه نصب دوربین مدار بسته تسلط ندارید می توانید با نرم افزار مخصوص طراحی و جانمایی دوربین مدار بسته در پروژه ، بهترین مکان و زاویه نصب دوربین مدار بسته را به دست آورید 

می توانید نرم افزار  IP Video System Design Tool را از سایت آریا گستر الکترونیک از قسمت دانلود نرم افزار ها دانلود نمائید .

Video System Design

 مکانهای معمول برای نصب دوربین مدار بسته :

 • درب های اصلی ورودی منازل یا کارخانجات یا مکان های عمومی و … به صورت دو تایی و روبروی همدیگر که محافظت کننده همدیگر در مقابل سرقت و خراب کاری باشند .
 • پنجره های ورودی ساختمان یا کارخانجات
 • درب های ورودی پشت بام
 • محوطه پارکینگ ها یا حیاط منازل و یا محوطه ورودی کارخانجات
 • محوطه سالنها
 • اتاق های کارمندان یا اتاق بازی بچه ها
 • اتاق تاسیسات , برق , موتور خانه , آتش نشانی
 • مکان های حساس مثل گاو صندوق ها و باجه پرداخت وجه در فروشگاه ها
 • حیاط پشتی و پارکینگ های دیگر
پروژه کارخانه قوطی سازی پروژه دوربین فروشگاه نوین حافظ کرمان فروشگاه عرشیا گستر قم

نکته : نصب دوربین در اتاق های خصوصی و مکان های حساس محرمانه و امنیتی ، ممنوع بوده و منوط به اخذ مجوز خاص از سوی مراجع قانونی می باشد .

خرید بهترین دوربین مدار بسته مطابق نیاز های امنیتی :

کارشناسان فروش آریا گستر الکترونیک بهترین راه کار جهت نیاز های شما را ارائه می دهند اما چند نکته کلی حائز اهمیت می باشد :

 1. مکان های کوچک و خانگی نیاز به سیستم حفاظت تصویری دستگاه DVR به همراه  دوربین های AHD ، هارد دستگاه  DVR  ، فیش BNC ، کابل کواکسیال انتقال تصویر RG59 و آداپتور دارند .
 2.  مکان های متوسط  و عمومی نیاز به سیستم حفاظت تصویری دستگاه CVR-TVR-AHD به همراه دوربین های CVI-TVI-AHD ، هارد دستگاه ، فیش BNC ، کابل کواکسیال انتقال تصویر RG59 و آداپتور دارند .
 3. مکانهای بزرگ از قبل کارخانجات و مکان های حساس که نیاز به نظارت دقیق تری دارند  نیاز به سیستم حفاظت تصویری دستگاه NVR  به همراه  دوربین های شبکه یا IP ، هارد دستگاه  NVR ، سوکت شبکه ، کابل هشت رشته شبکه انتقال تصویر و آداپتور دارند .

مدیریت هزینه ها را در خرید دوربین های مدار بسته اولویت قرار دهید و بسته به نیاز خود خرید نمایید

شما می توانید دوربین و دستگاه و متعلقات را جداگانه خرید نمایید و یا از پک های آماده دستگاه و دوربین های مدار بسته استفاده نمایید تا هزینه کمتر و مقرون به صرفه ای را پرداخت نمایید .

پک دوربین مدار بستهنکته : به دلیل الکترونیکی بودن تجهیزات حتما از گارانتی و مدت زمان گارانتی محصول اطمینان حاصل نمایید .

گارانتی دوربین مدار بستهتعداد دوربین های مدار بسته قابل نصب در محیط خانه  :

معمولا از 2 یا 3 دوربین به همراه دستگاه DVR و هارد داخلی که قابلیت ضبط تصاویر به مدت 2 یا 3 هفته را دارا می باشد استفاده می نمایند . بسته به نیاز می توان از تعداد دوربین های بیشتر یا کمتری استفاده نمود .

  دوربین مداربسته لامپی

 نصب دوربین مدار بسته برای نظارت کودکان و دیگر اشیا و اماکن مهم در خانه :

برای نظارت کودکان و نوزادان می توان از یک الی دو دوربین مدار بسته در محیط اتاق استفاده نمود همچنین می توان از دوربین های وایرلس و بی سیم بدون نیاز به دستگاه دوربین مدار بسته در محیط اتاق استفاده نمود .

ویترین محصولات آریا گسترنصب دوربین مدار بسته برای مجتمع های مسکونی :

نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها به اهداف زیر مشخص می شود .

 • کنترل تردد ورود و خروجی اتومبیل ها
 • کنترل تردد ورود و خروجی افراد ساکن و غیر ساکن
 • حفاظت از ورود افراد نامشخص از قبیل پیک ها ، مامورین قرائت کنتر و پست و همچین میهمان و سارقین
 • کنترل و مشخص کردن مکان پارک اتومبیل های داخل مجتمع مسکونی
 • ایمنی و نظارت بر مکان های خاص از قبیل شوفاژ خانه در مجتمع مسکونی

نصب دوربین مدار بسته در مجتمع مسکونی

نصب دوربین مدار بسته برای فروشگاه ها و شرکت ها

نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها به اهداف زیر مشخص می شود .

 • کنترل تردد ورود و خروجی اتومبیل ها
 • کنترل تردد ورود و خروج کارمندان ، پرسنل و مشتریان
 • نظارت دقیق تر بر اخلاق و رفتار پرسنل در مواجهه با ارباب رجوع
 • نظارت دقیق تر بر ادبیات پرسنل در حین مکالمه و ارائه خدمات فنی و فروش در حین صحبت با ارباب رجوع با نصب میکروفون برای دوربین
 • نظارت بر مکان های خاص و مهم از قبیل واحد حساب داری و انبار و شوفاژ خانه و …

پروژه آریا گستر

نصب دوربین مدار بسته برای محیط های صنعتی و تولیدی و کارخانه ها :

نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها به اهداف زیر مشخص می شود .

 • کنترل تردد ورود و خروجی اتومبیل ها
 • کنترل تردد ورود و خروج کارمندان ، پرسنل و نمایندگان
 • نظارت و کنترل بر دستگاه تولیدی یک محصول
 • نظارت بر عملکرد کارمندان در حین وقع یک حادثه
 • نظارت و کنترل مدت زمان مفید یک کارگر یا کارمند در حین انجام وظیفه
 • نظارت و کنترل موجودی انبار
 • نظارت و کنترل مکان های حساس و گوشه کنار محیط های صنعتی و کارخانجات
 • نظارت و کنترل در اتاق حساب داری و مالی

نصب دوربین در کارخانه

دوربین های مدار بسته مورد نیازتان را شخصا خریداری کنید :

اگر اطلاعاتی از قبیل تعداد دوربین های درخواستی و نوع کیفیت دوربین مد نظرتان دارید می توانید پکیج های آماده در سایت را خریداری نمایید این پکیج ها شامل چند دوربین مدار بسته با کیفیت های مختلف به همراه دستگاه  ظبط تصاویر و متعلقات دیگر می باشد

اگر اطلاعات فنی در رابطه با دوربین مدار بسته ندارید می توانید با واحد فنی یا واحد فروش شرکت آریا گستر الکترونیک تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما بهترین راه کار و خرید را برای شما انجام دهند این عمل موجب کاهش هزینه و انتخاب بهترین دوربین و کیفیت تصویر برای شما خواهد شد .

تشخیص حرکت (موشن دیتکشن) :

یک از مزایای دستگاه ظبط تصاویر AHD قابلیت تشخیص حرکت یا موشن دیتکت آن می باشد این قابلیت به شما این امکان را می دهد که از فضای ذخیره ساز هارد به نحو احسن استفاده شود و مدت زمان پلی بک و ذخیره فیلم ها در دستگاه DVR افزایش یابد .

این قابلیت به این گونه عمل می کند  :

هنگامی که یک شی یا فردی در داخل تصویر حرکت می کند دستگاه بلافاصله تشخیص داده و شروع به ضبط می نماید مثلا اگر با توجه به تنظیمات پیش فرض دستگاه که 24 ساعت رکورد را انجام می دهد در هنگام شب می توان این قابلیت را فعال نمود تا در صورت وقوع حادثه ای عملیات رکورد گیری انجام شود و از رکورد دائم و بدون استفاده جلوگیری کرد که در نتیجه زمان رکورد گیری دستگاه به شدت افزایش می یابد این قابلیت باعث کاهش چشمگیر هزینه های شما جهت خرید هارد و فضای اضافه خواهد شد

شما می توانید این قابلیت را به صورت تخصصی تر از اینجا مطالعه نمایید .

انتقال تصویر دستگاه و دوربین مدار بسته

اکثرا تمامی دستگاه های DVR موجود ، قابلیت انتقال تصویر در روی تلفن همراه و کامپیوتر را از راه دور دارا هستند می توان دستگاه DVR را به اینترنت وصل نمود و از مزیت انتقال تصویر دستگاه از راه دور استفاده نمود تا نظارت بهتری بر مکان مورد نظر داشته باشید .

توجه داشته باشید که چند روش انتقال تصویر در روی تلفن همراه و کامپیوتر موجود هست که یا پولی هستند یعنی نیاز به پرداخت هزینه جهت انتقال تصویر دارید و یا رایگان 

هر کدام معایب و مزایای دارند شما می توانید مقالات تخصصی تر در این رابطه را از اینجا مطالعه نمایید .

تست تجهیزات قبل از نصب دوربین مدار بسته :

توجه داشته باشید حتما قبل از نصب سیستم های حفاظتی از سلامت دوربین ها و دستگاه و مابقی تجهیزات اطمینان خاطر حاصل نمایید چرا که بعد از نصب در صورت خرابی محصول امکان ایراد یابی بسیار سخت خواهد بود و هزینه ها و وقت را به شدت افزایش خواهد داد .

تست تجهیزات قبل از نصب دوربین

دوربین و دستگاه نو یا کار کرده تهیه کنیم ؟

جهت نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و تجهیزات آنها بهتر است از دوربین ، دستگاه ، کابل انتقال تصویر کواکسیال ، فیش BNC ، آداپتور ، و … نو استفاده نمایید تجهیزات ، به دلیل الکترونیکی بودن بسیار حساس هستند و طول عمر مفید برای آنها در نظر گرفته شده است . اینجانب بارها و بارها مشاهده کرده ام که افرادی که دستگاه و دوربین  های دست دوم را به قیمت پایین تری خرید می کنند شاید در لحظه اول تجهیزات کار کرده اما ممکن است هر لحظه امکان خرابی دستگاه و دوربین وجود داشته باشد که در این صورت جبران این خرابی شامل پرداخت هزینه های بالاتر خواهد شد .

توجه داشته باشید که دستگاه و دوربین های آریا گستر الکترونیک دارای گارانتی طلایی 20 ماهه هستند و در صورت خرابی  زیر 24 ساعت تعمیر و یا تعویض خواهند شد  و حتی بعد از پایان زمان گارانتی محصول خدمات تعمیر و یا تعویض با حداقل هزینه انجام خواهد شد .

طریقه نصب دوربین مدار بسته :

انتخاب ارتفا و زاویه مناسب جهت نصب دوربین مدار بسته  :

بهترین مکان جهت نصب دوربین در اتاق محل تلاقی دیوار و سقف اتاق یا کنج اتاق می باشد و بهترین زاویه ، زاویه ای که بیشترین تصویر را داشته و تمامی ورودی و خروجی ها را پوشش دهد بعد از چند بار تست تصویر به این نقطه جهت نصب دوربین مدار بسته خواهید رسید .

اگر قصد نصب دوربین مدار بسته در محیط بیرونی از قبیل پارکینگ ها و درب های اصلی را داشته باشید بهتر است دوربین ها را در ارتفاع 3 متری و بالاتر نصب نمایید تا امکان خرابی و دزدی دوربین به حداقل برسد .

اگر ارتفاع دیوار شما کمتر از 3 متر بوده و یا امکان بالا رفتن سارق از دیوار جهت خراب کاری وجود دارد می توان با افزودن ستون ها و پایه های اضافی در جهت نگهداری و امنیت بیشتر اقدام کرد .

نصب دوربین در کنج اتاقدوربین را در روی دیوار چگونه نصب کنیم  ؟

 • محل مناسب جهت نصب دوربین مدار بسته را پیدا کنید
 • دوربین را در محل مناسب به صورت موقتی گذاشته و محل پیچ ها را با خودکار یا قلم علامت گذاری نمایید
 • از یک دریل با مته مناسب جهت سوراخ کاری استفاده نمایید رول پلاک مناسب را در داخل سوراخ قرار دهید
 • دوربین را در جهت سوراخ ها و به همان صورت اولیه قرار دهید و پیچ ها را محکم نمایید
 • پیچ های موجود در داخل مفصل های دوربین را شل نمایید دوربین را در جهت زاویه مناسب قرار دهید و پیچ ها مفصلی را محکم نمایید

محکم کاری دوربین با دریل

نکته  : بعضی از دوربین های سبک در پکیج خود دارای لنت چسبی هستند و می توان از آنها برای چسباندن دوربین در محل مناسب استفاده نمود اما به دلیل شرایط محیطی مختلف ، بهترین روش استفاده از پیچ و رول پلاک خواهد بود .

  انتخاب بهترین دوربین مداربسته برای پارکینگ

دوربین مدار بسته را به یک آداپتور یا منبع تغذیه وصل نمایید :

به همراه هر دوربین مدار بسته معمولا یک آداپتور 2 آمپر نیز ارئه می شود بعد از نصب دوربین سری نری آداپتور را به دوربین و سری دو شاخه آداپتور را به برق وصل نمایید.

نکته : معمولا یک آداپتور 2 واقعی مناسب برای تمامی دوربین های موجود در بازار مناسب می باشد اما به دلیل اینکه بعضی آداپتور ها مقدار واقعی آمپر را در خروجی ارائه نمی دهند ممکن است بعضی دوربین ها مخصوصا دوربین هایی با تعداد LED های مادون قرمز بیشتر و همچنین دوربین های شبکه و دوربین های اسپیدام مناسب برای آداپتور 2 آمپر نباشند از این جهت از آداپتور های با آمپر 3-4-5 و آداپتور سوییچینگ استفاده می شود .

آداپتور 12 ولت 2 آمپر واقعی
آداپتور 12 ولت 2 آمپر

کارشناسان آریا گستر الکترونیک شما را در خرید آداپتور مناسب برای دستگاه و دوربین مدار بسته راهنمایی خواهند کرد .

دوربین مدار بسته را به یک کابل کواکسیال مناسب وصل نمایید :

سر دیگر کابل دوربین مدار بسته را به یک کابل کواکسیال RG59 وصل نمایید این اتصال توسط BNC انجام خواهد شد سر دیگر کابل کواکسیال را به یکی از کانال های دستگاه DVR متصل نمایید .

اتصال دوربین به دستگاه DVR

نحوه اتصال کابل کواکسیال به فیش BNC پیچی

حدود 15mm از روکش کابل کواکسیال را با ابزار مناسب از قبیل سیم چین یا انبر دست جدا کرده شیلد یا کابل توری را به هم تابیده و یک واحد نمایید حدود 5 میلیمتر از عایق داخلی مغزی را جدا نمایید.

درب بیرونی فیش را به داخل کابل کواکسیال هدایت نمایید اتصالات داخلی و خارجی بدنه اصلی فیش را با کابل برقرار نمایید مغزی کابل کواکسیال را به مغزی بدنه اصلی فیش داخل کرده و پیچ تعبیه شده را محکم نمایید

شیلد یا کابل توری کابل کواکسیال را به قسمت گیره فیش اتصال داده و گیره فیش را توسط ابزار مخصوص یا انبر دست محکم نمایید و در نهایت درب بیرونی فیش BNC را با چرخاندن محکم نمایید .

کابل کواکسیالنکته : فیش های BNC در انواع گوناگون و با کیفیت های مختلف وجود دارد شما می توانید مقالات تخصصی تر در رابطه با فیش ها را از اینجا مطالعه نمایید .

نمایشگر (مانیتور یا تلویزیون) را به دستگاه DVR متصل کنید :

معمولا دستگاه های DVR دارای دو یا سه خروجی جهت اتصال به تلویزیون یا مانیتور دارند

خروجی AV : این خروجی توسط کابل کواکسیال RG59 و فیش BNC مخصوص AV برقرار می شود .

از این اتصال معمولا در تلویزیون های قدیمی استفاده می شود .

خروجی VGA : می توان دستگاه DVR را به خروجی مانیتور کامپیوتر و یا بعضی از تلویزیونی LCD-LED جدید وصل نمود .

خروجی HDMI : اگر نیاز به وضوح کیفیت بالا و یا ضبط و پخش صدا دارید از این خروجی می توان استفاده نمود تقربیا تمامی تلویزیون LCD-LED های موجود در بازار از این ورودی پشتیبانی می نمایند .

خروجی تصویر در DVR

کارشناسان آریا گستر الکترونیک شما را در جهت دریافت و مشاهده وضوح اصلی دوربین های مدار بسته در تلویزیون های مختلف راهنمایی خواهند کرد .

نکات نصب دستگاه DVR :

انتخاب مکانی مناسب برای قرار دادن دستگاه مرکزی دوربین مدار بسته :

بهترین مکان مناسب جهت نصب دستگاه مدار بسته شما محلی است که بتوان به سادگی تمامی کابل ها را به دستگاه رساند و از کابل کشی اضافه پرهیز نمود .

نکته :

 • سعی شود دستگاه DVR مدار بسته شما در اتاقی مخصوص باشد تا سطح دسترسی افراد به دستگاه کاهش یابد .
 • سعی شود دستگاه را در داخل جعبه مخصوص یا رک تعبیه شود .
 • ارتفاع مناسب جهت نصب دستگاه مدار بسته در 3 متری ارتفاع دیوار می باشد .
 • دستگاه را در مکان های خیلی خنک ، پر گرد و غبار قرار ندهید .

نصب دستگاه در مکان های خیلی خنک مثل اطراف یخچال ها ، داخل یخچال های صنعتی و … باعث جذب رطوبت به داخل دستگاه شده و باعث سولفاته شده قطعات الکترونیک و در نهایت از کار افتادن دستگاه خواهد شد

نصب دستگاه در مکان های پر گردو غبار از قبیل کارخانجات موجب نفوذ گردو خاک به داخل دستگاه شده و در نهایت باعث از کار افتادن دستگاه خواهد شد .

چند نکته :

 اگر در مناطق شرجی مثل شمال کشور زندگی می کنید به خاطر وجود دم و رطوبت در هوا حتما دستگاه را داخل رک و محفظه مناسب نصب نمایید .

اگر در مکان های پر دود و بخار مثل قهوه خانه ها ، آشپزخانه ها ،  استخر های عمومی  ، سفره خانه ها و … نیاز به دوربین مدار بسته و نصب دستگاه دوربین مدار بسته هستید به خاطر وجود رطوبت در هوا و سولفاته شدن قطعات الکترونیک داخل دستگاه ، حتما دستگاه را داخل رک و محفظه مناسب نصب نمایید .

رک دستگاه DVRاز کابل ترکیبی برای نصب دوربین مدار بسته استفاده کنید :

معمولا از دو مدل کابل رایج در بازار جهت نصب دوربین مدار بسته استفاده می شود :

 • کابل ترکیبی کواکسیال به همراه کابل برق :

این نوع کابل که از دو قسمت به هم پیوسته کابل کواکسیال و کابل برق دوربین مدار بسته  تشکیل شده است بهترین و رایج ترین کابل مورد استفاده در نصب دوربین ها می باشد قسمت کابل کواکسیال به فیش BNC و قسمت برق کابل که شامل مثبت با رنگ قرمز و منفی با رنگ مشکی می باشد به سری فیش نری متصل شده و این دو قسمت به دوربین متصل می شوند

کابل ترکیبی RG59نکته : بعد از اتصال کابل کواکسیال و سری نری بهتر است از یک عایق مثل نوار چسب یا باکس مخصوص دوربین جهت عایق بندی اتصالات در مقابل عوامل محیطی و جوی مثل باران و رطوبت هوا استفاده شود .

 • کابل کواکسیال تکی :

این نوع کابل در مواقعی استفاده می شود که محل قرار گیری دوربین مدار بسته در کنار پریز برق و محل عبور کابل برق 220 ولت می باشد

کابل RG59

نکته : استفاده از کابل کواکسیال تکی موجب کاهش هزینه در مواقع خاص خواهد شد

بسته به نیاز ، یکی از کابل ها در نصب دوربین مدار بسته انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرد .

مقالات تخصصی در رابطه با کابل کواکسیال RG59 را می توانید از اینجا مطالعه نمایید .

استاندارد معمول سیم کشی کابل کواکسیال RG59  :

استاندارد سیم کشی در مورد کابل ترکیبی 50 متر می باشد بسته به عوامل گوناگون از قبیل توان مصرفی کابل کواکسیال و آمپر مصرفی دوربین مدار بسته  می توان از کابل ترکیبی با متراژ مختلف استفاده نمود مثلا با تهیه منبع تغذیه یا آداپتور سوییچینگ مناسب  متراژ سیم کشی را افزایش داد .  این روش با هزینه های کمتر و ریسک بالاتری در مقابله با خرابی دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد .

یا می توان برق 220 ولت را به قسمت مثبت و منفی کابل ترکیبی وصل نموده و در پایان مسیر در کنار دوربین از آداپتور معمولی استفاده نمود این روش با هزینه های بالاتر و ریسک کمتری در مقابله با خرابی دوربین ها به طور معمول استفاده می شود .

کارشناسان فنی آریا گستر الکترونیک در تهیه و خرید آداپتور مناسب پاسخگوی نیازهای شما هستند .

کابل های دوربین مدار بسته را مخفی نمایید :

این عمل باعث زیبایی پروژه و خطرات ناشی از قطعی کابل ها در مواجهه با عوامل جوی ، جویده شدن توسط حشرات ، حیوانات و پرندگان خواهد شد .

می توان کابل ها را از داخل داکت ، سینی مخصوص کابل کشی ، لوله فلکسی ، زیر بنا ، سقف کاذب ، زیر فرش ، گوشه و کناره اتاق ها  و … عبور داد .

مخفی کردن کابل RGچند نکته در نصب دوربین مدار بسته :

 • نصب دوربین در محیط های نوری متفاوت :

مناسب ترین نور جهت نصب دوربین مدار بسته نور طبیعی طول روز می باشد می توان از نور مصنوعی نیز همانند لامپ های اتاق ، پروژکتور و … استفاده کرد . هرگز دوربین ها را مستقیما در جهت پرتو نور خورشید و لامپ ها قرار ندهید ( این عمل باعث سفید شدن تصویر خواهد شد )   امروزه دوربین ها از تکنولوژی سخت افزاری و نرم افزاری خاصی جهت برطرف کردن مشکل کم و زیاد بودن نور استفاده می کنند که به WDR معروف هستند .

  رزولوشن n با رزولوشن p چه فرقی با هم دارند ؟

مقالات تخصصی در رابطه با قابلیت WDR را می توان از اینجا مطالعه نمود .

 رنگ تصویر دوربین های مدار بسته در هنگام تاریکی و کم نور شدن محیط با توجه به عمل کردن فوتو سل و LED های مادون قرمز ( دید در شب ) سیاه و سفید می شوند البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه دوربین های به بازار عرضه گردیده اند که قادر به تصویر رنگی در هنگام  تاریکی می باشند .

پروژه آپارتمان مسکونی

مقالات تخصصی در رابطه با دوربین های STAR LIGHT یا دید در شب رنگی را می توانید از اینجا مطالعه فرمایید .

 • انتخاب محل مناسب :

انتخاب محل مناسب جهت نصب دوربین از اهمیت بالایی برخوردار است انتخاب محل نامناسب باعث تصویر نامناسب ، افت کیفیت ، و عدم پوشش دهی فضای تصویر برداری خواهد شد .

دوربین ها را به صورت همپوشانی ، روبروی هم دیگر قرار ندهید این کار باعث عدم پوشش دهی فضای تصویر برداری و پرداخت هزینه اضافه خرید دوربین مدار بسته خواهد شد مگر در مکان خاصی که جهت حفاظت دوربین ها ملاک باشد . از همپوشانی و حفاظت دوربین ها معمولا در جلوی درب خانه و پارکینگ استفاده می شود .

حتما بررسی شود در تصویر مورد نظر دوربینی ، شی یا مانع مزاحمی وجود نداشته باشد  و یا حتی جهت وزش باد و گرد و غبار و همچنین محل عبور حشرات و پرندگان را نیز در صورت امکان بررسی نمایید تا تصویر در آینده با مشکل تاری ، کثیفی و … مواجه نشود  .

 • انتخاب لنز دوربین مناسب :

لنز فیکس :

لنز استاندارد مناسب لنز 3.6mm فیکس در محیط های کمتر از 50 متر خواهد بود با توجه به شرایط محیطی و استفاده مناسب از فاصله کانونی لنز های دوربین های مدار بسته به انواع مختلفی از جمله 2.5mm و  2.8mm  و … تقسیم بندی می شود هر چند فاصله کانونی کوچک باشد فضای بیشتری را در تصویر برداری پوشش خواهد داد این لنزها در بازار که به wide هم معروف هستند معمولا در دوربین های قدیمی آنالوگ ، آیفون های تصویری ، لوپها (میکروسکوپ ) و … مورد استفاده قرار می گیرند .

تفاوت لنز ها

لنز های تصویر کانونی متغیر ( وری فوکال ) :

اگر تنظیم فضای تصویر برداری دوربین مدار بسته  در محیط و زمان های خاصی نیاز به فاصله کانونی خاصی از لنز باشد می توان از این لنز ها استفاده نمود این کار با چرخاندن چرخ دنده لنز به صورت دستی و پیچ گوشی انجام خواهد گرفت

توجه داشته باشید که لنز وری فوکال شامل دو چرخ دنده تنظیم تصویر می باشد که یکی تصویر را عقب جلو و یا به اصطلاح زوم می کند و چرخ دنده دیگر جهت برطرف کردن تاری تصویر و فوکوس استفاده می شود .

استفاده از این لنز ها باعث افزایش هزینه خرید دوربین مدار بسته خواهد شد .

لنز وریفوکاللنز های تصویر کانونی متغیر  موتور دار ( motorize – ptz ) :

اگر تنظیم فضای تصویر برداری دوربین مدار بسته  در محیط و زمان های خاصی نیاز به فاصله کانونی خاصی از لنز باشد می توان از این لنز ها استفاده نمود این کار به صورت نرم افزاری توسط آپشن های دستگاه مدار بسته انجام خواهد شد  لنز موتور دار شامل دو عدد آرمیچر کوچک می باشد که یکی تصویر را عقب جلو و یا به اصطلاح زوم می کند و آرمیچر دیگر جهت برطرف کردن تاری تصویر و فوکوس استفاده می شود .

معمولا دوربین با لنز موتور دار ( motorize – ptz ) به صورت خودکار و با عملیات زوم ، عملیات فوکوس یا برطرف کردن تاری تصویر را انجام می دهد

از این لنز ها بیشتر برای نظارت تصویری مستقیم و زنده توسط نگهبانان و … استفاده می شود

استفاده از این لنز ها باعث افزایش هزینه خرید دوربین مدار بسته خواهد شد .

لنز موتورایز دوربین مدار بسته

مقالات تخصصی تر در رابطه با لنز ها را می توانید از اینجا مطالعه فرمائید .

 • انتخاب مکان های مهم و استراتژیک :

با انتخاب مکان های استراتژیک تعداد دوربین های نصبی و دوربین های با لنز های متغیر را علامت گذاری کنید و از پرداخت هزینه های خرید مازاد دوربین مدار بسته اجتناب نمائید

توجه داشته باشید که از همپوشانی دوربین ها به جز موارد خاص و حفاظت دوربین ها جلوگیری شود .

و در آخر با رجوع به این صفحه می توانید پروژه های نصب دوربین های مدار بسته در مکان های مختلف توسط همکاران عزیز را مشاهده فرمائید.

ادامه دارد  …

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد آموزش دوربین مدار بسته متناسب جهت نیازهای نظارتی و اجرای پروژه های نصب به شما همکار و مشتری عزیز کمک نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

شاید علاقه مند باشید بدانید :

لیست تعداد خرید محصولات ما

نامتعداد خرید تاکنوننامتعداد خرید تاکنون
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX7501994دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2602144
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7401339دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2201686
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7311666دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 210974
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7301277دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2001484
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 721798دوربین بالت AHD مدیسون مدل MD 2412025
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7201270دوربین بالت تحت شبکه ( سری معمولی )مدل IPX 2120A مدیسون1765
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7411372دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2024_PX217
دوربین بالت AHD پیکسل مدل PX 7102161دوربین بالت تحت شبکه (سری حرفه ای)مدلIPX 2022_PXپیکسل5334
دوربین بالت AHD مدیسون مدل221-MD3650دوربین بالت تحت شبکه (سری معمولی) مدل IPX 7120 A130
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 650999دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2501096
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6211488دوربین بالتAHD مدیسون مدل MD 2302061
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6202664دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1302080
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6302599دوربین دام AHD مدیسون مدل MD 1211159
دوربین دام AHD پیکسل مدل PX 6101696دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای) مدلIPX 1022_PX277
دوربین دام AHD مدیسون مدل MD1501402رکوردر دوربین مداربسته مدل 4104-MD MEDISON HVR118
دوربین دام تحت شبکه(سری حرفه ای)مدلIPX 1012_PX645رکوردر دوربین مداربسته مدل 3232-NVX PIXEL115
دوربین سوزنی AHD مدل P300267رکوردر دوربین مداربسته مدل 3216-NVX PIXEL91
رکوردر دوربین مداربسته مدل 9104-PX PIXEL HVR468رکوردر دوربین مداربسته مدل3208-NVX PIXEL114
رکوردر دوربین مداربسته مدل 2108N-MD MEDISON HVR245رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8216-PX PIXEL1217
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7008N-PX PIXEL268رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7216N-PX PIXEL464
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 8108N-PX575رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 7108N-PX PIXEL332
رکوردر دوربین مداربسته مدل HVR 3216-MD MEDISON579به خانواده بزرگ آریاگستر الکترونیک بپیوندید1000

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *