منظور از زوم دیجیتال و اپتیکال در دوربین های مداربسته

زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در دوربین های مداربسته چیه و هر کدوم با هم دیگه چه تفاوتی دارند؟

در این مقاله می خواهم به شما بگویم که زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در دوربین های مداربسته چیست و هر کدوم چه تفاوت هایی با هم دارند.

نوع اول زوم دیجیتال است؛ زوم دیجیتال یا بزرگ نمایی دیجیتال، به صورت مجازی و با کشیده شدن و بزرگ کردن خود تصویر دوربین به وجود می آید. همین طور که شاید حدس بزنید یا شاید دیده باشید وقتی که ما تصویر دوربین را به صورت دیجیتال زوم می کنیم؛ کیفیت تصویر افت پیدا می کند. این به خاطر این هست که وقتی تصویر کشیده می شود، به صورت دیجیتال یک سری پیکسل های مجازی در تصویر به وجود می آید که این پیکسل ها باعث می شود کیفیت تصویر افت پیدا کند.

منظور از زوم دیجیتال و اپتیکال در دوربین های مداربستهاگر بخواهم نوع دیگر زوم دیجتال را براتون توضیح بدم به این صورت هستش که در زوم دیجیتال ما تصویر دوربین را فقط بزرگش می کنیم و در لنز دوربین هیچ تغییر ایجاد نمی شود؛ به همین دلیل کیفیت تصویر بزرگ شده کاهش پیدا می کند و تقریبا 99 درصد دوربین هایی که باهاشون کار می کنیم دارای زوم دیجیتال 2 یا 4 برابر است و خوب بهتر به طبع وقتی ما زوم دیجتال را انجام می دهیم کیفیت تصویر افت پیدا می کند.

نوع دیگه زوم، زوم اپتیکال است. در زوم اپتیکال که مخصوص دوربین هایی است که دارای لنز موتورایز هستند که مثل دوربین های اسپید دام یا دوربین هایی که لنز متورایز دارند زومی وجود دارد تحت عنوان زوم اپتیکال. در زوم اپتیکال زمانی که ما بزرگ نمایی می کنیم، فاصله کانونی لنز هم بزرگتر می شود؛ یعنی در واقع فاصله کانونی لنز حرکت می کند و ما تصویر رو بزرگتر می بینیم. این نوع زوم یعنی زوم اپتیکال بهترین نوع زوم است و شما زمانی که تصویر رو بزرگ نمایی می کنید کیفیت تصویر افت پیدا نمی کند.

  استفاده از ویدئو بالون و کابل CAT5

منظور از زوم دیجیتال و اپتیکال در دوربین های مداربستهپس در زوم اپتیکال که فقط مخصوص دوربین های اسپید دام یا دوربین هایی که لنز موتورایز دارند هست، کیفیت تصویر با زوم افت پیدا نمی کند؛ اما در زوم دیجیتال زمانی که ما تصویر رو زوم می کنیم کیفیت تصویر افت پیدا می کند، یک سری دون دون های ریز بر روی تصویر پدیدار می شود.

امیدوارم از این آموزش استفاده کامل برده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *