به نام خدا

RoHS در قطعات الکترونیک چیست ؟

واژه  Rohs در دوربین مدار بسته چیست ؟

چکیده :

در مقاله قبلی در رابطه با قابلیت IR یا برد دید در شب اطلاعات جامعی ارائه دادیم و با بازکردن موضوع دید در شب نقاط قوت و ضعف این ویژگی را مورد ارزیابی قرار دادیم و از اهمیت این ویژگی در دوربین های مدار بسته به طور کامل توضیح دادیم

شما عزیزان با رجوع به این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از ویژگی دید در شب دوربین های مدار بسته به دست آورید .

اکنون بنا به درخواست شما مقاله ای در رابطه با استاندارد RoHS در قطعات الکترونیک و مورد استفاده در دستگاه های DVR و دوربین های مداربسته ارائه خواهیم کرد .

با آریا گستر نوین الکترونیک آراد همراه باشید :

در این مقاله سعی کرده ایم کاربرد استفاده از استاندارد RoHS را در بردهای دستگاه و دوربین مداربسته آریاگستر الکترونیک  توضیح دهیم .

 سوالات متداول :

واژه RoHS چیست؟

 RoHS مخفف عبارت Restriction of Hazardable Substance (مواد سمی محدود کننده در قطعات الکترونیکی) است. RoHS ، همچنین به عنوان راهنمای 2002/95/EC شناخته می شود ، از اتحادیه اروپا منشا گرفته و استفاده از مواد خطرناک خاص موجود در محصولات الکتریکی و الکترونیکی از جمله دوربین های مدار بسته را محدود می کند (معروف به EEE).

تمام محصولات قابل استفاده در بازار اتحادیه اروپا پس از 1 ژوئیه 2006 باید از RoHS پیروی کنند.

مواد محدود شده تحت RoHS چیست؟

 موادی که تحت RoHS ممنوع هستند

  • عبارتند از سرب (Pb)
  • جیوه (Hg)
  • کادمیوم (Cd)
  • کروم شش ظرفیتی (CrVI)
  • بی فنیل های پلی برومین (PBB)
  • استرهای دی فنیل پلی برومین (PBDE)
  • و چهار فتالات مختلف DEHP ، BBP، BBP ، DIBP

 چرا تولید قطعات الکترونیکی مانند دوربین مداربسته با استاندارد RoHS مهم است؟

 مواد محدود شده برای محیط زیست خطرناک بوده و محل دفن زباله ها را آلوده می کند. و در تولید و بازیافت از نظر مواجهه شغلی برای کارکنان این عرصه بسیار خطرناک هستند.

 چگونه محصولات الکترونیکی برای انطباق با RoHS آزمایش می شوند؟

برای غربالگری و تأیید فلزات محدود ، از آنالیزگرهای قابل حمل RoHS ، همچنین به عنوان آنالایزر فلزات با اشعه ایکس یا XRF استفاده می شود.

با ظهور استاندارد RoHS 3 و چهار فتالات اضافه شده ، آزمایش های مختلفی برای تعیین سطح این ترکیبات ، که با یک حلال استخراج می شوند ، مورد نیاز است.

کدام شرکت ها تحت تأثیر بخشنامه RoHS قرار دارند؟

 هر شغلی که محصولات ، قطعات الکترونیک ، دوربین های مداربسته ، دستگاه های dvr ، اجزا، یا کابلهای قابل استفاده EEE را مستقیماً به کشورهای اتحادیه اروپا بفروشد یا توزیع کند ، یا به نمایندگی های فروش ، توزیع کننده یا مجتمع هایی که به نوبه خود محصولات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا می فروشند ، در صورت استفاده از هر یک از مواد محدود شده ، تحت تأثیر قرار می گیرد . از آنجا که مقررات مشابه RoHS به تعدادی از کشورهای دیگر مانند کشورمان ایران نیز سرایت کرده است ، این امر دیگر فقط در مورد کشورهای اتحادیه اروپا صدق نمی کند.

در کشور ما ایران هم این استاندارد وجود داشته و گروه آریا گستر الکترونیک با استناد به استاندارد RoHS قطعات الکترونیکی پر مصرف در دستگاه های DVR و NVR و همچنین دوربین های مدار بسته خود را با مجوز های زیست محیطی وارد کشور می نماید

RoHS همچنین برای استفاده از آبکاری فلزات ، آندایزینگ ، کروماتور و یا سایر موارد روی اجزای EEE ، غرق کننده ها یا اتصالات EEE ، به صنعت فلزات نیز اعمال می شود.

استاندارد RoHS 2 چیست و چه تفاوتی با RoHS اصلی دارد؟

 RoHS 2 یا دستورالعمل Recast RoHS 2 2011/65 / EU ، در جولای 2011 توسط کمیسیون اروپا منتشر شد. دامنه RoHS اصلی به تمام تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، کابل ها و قطعات یدکی با رعایت انطباق مورد نیاز تا 22 ژوئیه 2019 یا بسته به نوع محصول ، پوشش داده شد.

 RoHS 2 همچنین با توجه به الزامات RoHS برای واحد استاندارد CE اروپایی محصولات ، یک دستورالعمل برای این استاندارد اروپایی CE است.

به همین ترتیب ، همه تولیدکنندگان محصولات الکتریکی و الکترونیکی باید قبل از اینکه علامت CE بر روی محصولات آنها اعمال شود ، از استاندارد RoHS 2 پیروی کنند.

  5 نشانه که سیستم امنیتی شما نیاز به ارتقا دارد

شما عزیزان می توانید با رجوع به این مقاله در رابطه با استاندارد اروپایی CE در محصولات الکترونیکی و دوربین های مدار بسته اطلاعات جامعی به دست آورید .

 جایگذاری و چاپ برچسب اصلی RoHS با خوشه سبز همراه با علامت دیگر لازم نیست یا به عنوان علامت CE مورد استفاده قرار می گیرد و اکنون شامل انطباق RoHS است.

RoHS 1 ایجاب می کند که هر محصولی در محدوده نباید حاوی هیچ یک از 6 ماده محدود شده باشد و شرکت (تولید کننده ، وارد کننده یا توزیع کننده) که این محصول را در بازار اتحادیه اروپا قرار می دهد باید سوابق خود را برای نشان دادن انطباق حفظ کند.

 RoHS 2 به ثبت اطلاعات انطباق اضافی از همه افراد در زنجیره تأمین نیاز دارد. ثبت اضافی انطباق (که باید به مدت 10 سال نگهداری شود) می تواند شامل ارزیابی انطباق ، مارک CE ، حفظ انطباق در کل تولید و گزارش خود عدم انطباق باشد.

 تغییرات پیشنهادی در دستورالعمل اصلی RoHS در RoHS2 -2011/65 / EU نسبتاً جزئی است. هیچ ماده اضافی به شش ماده محدود شده در حال حاضر اضافه نشده است. گنجاندن محصولات RoHS دسته 8 (دستگاه های پزشکی) و 9 (ابزار کنترل و نظارت ) در RoHS نیز اضافه شده است.

استفاده از استاندارد rohs2 در محصولات نظارتی ، دستگاه dvr و دوربین های مدار بسته در دسته و گروه 9 این استاندارد تعریف شده است .

RoHS 2 از 2 ژانویه 2013 اجرا شد.

RoHS 3 چیست و چه تفاوتی با RoHS 2 دارد؟

RoHS 3 یا دستورالعمل 2015/863 ، چهار ماده محدود شده اضافی (فتالات) را به لیست اصلی شش ماده اضافه می کند ، همانطور که در قانون REACH ذکر شده است. همچنین محصولات رده 11 را اضافه می کند. RoHS3 از 22 ژوئیه 2019 به اجرا در می آید.

RoHS 5/6 چیست؟

RoHS 5/6 به انطباق 5 ماده از 6 ماده محدود شده (عدم انطباق با سرب) اشاره دارد. سرب در کاربردهای بسیار خاص برای گروه های 8 و 9 نیز در پیوست III برای چند سال دیگر معاف است.

و در اینجا با مطالب بالایی که ذکر کردیم  rohs 4 را مورد بررسی قرار ندادیم و استاندارد rohs 4 را اینطور بیان خواهیم کرد :

آیا “RoHS 4” وجود خواهد داشت … آیا مواد اضافی سمی در دستگاه الکترونیکی و سیستم های نظارتی وجود دارد که در آینده محدود شوند؟

شاید یا احتمالاً بحث هایی وجود دارد (RoHS Pack 5) برای اصلاح احتمالی و گنجاندن هفت ماده جدید. هفت ماده اضافی ارزیابی شده عبارتند از: بریلیم ، کبالت (دی کلرید و سولفات) ، دی اکسیدان دی اکسید ، فسفید ایندیوم ، پارافین های کلر دار با زنجیره متوسط ​​(MCCP) ، نیکل (سولفات و سولفامات) و تترابروموبیسفنول

RoHS و REACH چگونه با هم ارتباط دارند؟

کلمه REACH مخفف Registration Evaluation Authorization Restriction of Chemicals می باشد

REACH یک قانون کلی است و مخفف ثبت ، ارزیابی ، مجوز ، محدودیت مواد شیمیایی است و به تولید و استفاده از مواد شیمیایی و تأثیر بالقوه آنها بر سلامت انسان و محیط زیست می پردازد. REACH توسط ECHA کنترل می شود و در حال حاضر با 197 ماده با نگرانی بسیار بالا سروکار دارد. در حالی که RoHS مواد موجود در تجهیزات الکتریکی / الکترونیکی (سیم کشی ، قطعات ، تابلوهای مدار ، نمایشگر ها ، زیر مجموعه ها ، کابل کشی) را محدود می کند ، REACH تمام مواد شیمیایی را که ممکن است برای تولید محصول استفاده شود ، کنترل می کند ، از جمله محفظه ، براکت ، پوشش ، رنگ ، حلال ، و مواد شیمیایی مورد استفاده در طول ساخت.

نکته قابل توجه این است که تمام مواد محدود RoHS نیز در لیست محدود REACH هستند. مواد موجود در این لیست به عنوان سرطان زا ، جهش زا ، سمیت شیمیایی ، تجمع زیستی و سمی و یا به عنوان برهم زننده غدد درون ریز بدن انسان ها شناخته شده است.

RoHS و WEEE چگونه با هم ارتباط دارند؟

WEEE مخفف Waste from Electrical and Electronic Equipment است.

 WEEE ، همچنین به عنوان راهنمای 2002/96 / EC شناخته می شود ، درمان ، بازیابی و بازیافت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را مجاز می داند. کلیه محصولات قابل استفاده در بازار اتحادیه اروپا پس از 13 آگوست 2006 باید از انطباق با WEEE عبور کرده و برچسب “Wheelie Bin” را به همراه داشته باشند. مطابقت با WEEE به منظور تشویق طراحی محصولات الکترونیکی با در نظر گرفتن بازیافت و بازیابی ایمن از نظر محیط زیست است. انطباق RoHS با کاهش میزان مواد شیمیایی خطرناک مورد استفاده در تولید محصولات الکترونیک به WEEE تبدیل می شود.

  عمق میدان چیست ؟

به عبارت دیگر ، RoHS مواد خطرناکی را که در ساخت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) استفاده می شود تنظیم می کند ، در حالی که WEEE دفع همین تجهیزات را تنظیم می کند.

RoHS و دستورالعمل ELV چگونه مرتبط هستند؟

دستورالعمل اتحادیه اروپا برای خودروهای حیاتی (ELV) مربوط به اتومبیل است ، در حالی که دستورالعمل RoHS مجموعه گسترده ای از محصولات الکتریکی و الکترونیکی را در بسیاری از صنایع پوشش می دهد. دستورالعمل ELV در مورد کابلهای الکتریکی ، سیم کشی و اجزای مربوط به آن استفاده می شود در وسایل نقلیه حمل و نقل. این ماده از اول ژوئیه 2003 به اجرا درآمد و استفاده از سرب ، جیوه ، کادمیوم و کروم شش ظرفیتی (که تحت RoHS نیز محدود شده است) را محدود می کند.

یکی از مزایای دوربین های مدار بسته استفاده در داخل اتومبیل می باشد از دوربین های مدار بسته با سیستم آنالوگ معمولا در سنسور دنده عقب و در اتومبیل های پیشرفته تر در سنسور های جلو و اطراف ماشین ها استفاده می شود که باید این دوربین ها با استاندارد rohs و دستور العمل ELV طراحی شده باشند .

به طور کلی ، سیم استفاده از خودرو با عایق XLP (پلی اتیلن متقاطع) مانند SAE (جامعه ی مهندسان خودرو) انواع SXL ، GXL و TXL مطابق با این دستورالعمل است. با این حال ، انواع سیم های خودرو با عایق پی وی سی مانند GPT ، TWP ، SGT و SGX ممکن است حاوی سرب باشند و به همین دلیل ممکن است سازگار نباشند ، مگر اینکه به طور خاص در مشخصات خرید درخواست شده باشد.

RoHS چگونه با مواد معدنی درگیر (T3 & G) ارتباط دارد؟

عمدتا به صورت بیانیه کامل مواد (FMD) است. غالباً در اعلامیه انطباق RoHS ، Reach و Conflict Minerals (T3 & G) با هم لیست می شوند.

منظور از مواد معدنی عناصری مهمی مثل تانتالوم ، تنگستن ، قلع و طلا در قطعات الکترونیکی و دستگاه های مدار بسته است

 اگر منشا استخراج این عناصر از کشور جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) باشد ، به عنوان ماده معدنی 3TG شناخته می شود.

همچنین کبالت در کنگو استخراج می شود که در ساخت باتری برای وسایل نقلیه الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. از موارد مصرف عنصر کبالت می توان در باطری های تعبیه شده در دستگاه های dvr و دوربین های مدار بسته ip یا شبکه به عنوان تنظیم کننده ساعت دستگاه های رکوردر نام برد .

آیا استاندارد RoHS در باتری ها اعمال می شود؟

نه. همه باتری ها ، صرف نظر از نوع یا کاربرد ، تحت عنوان راهنمای باتری اتحادیه اروپا (2006/66 / EC و اصلاحیه 2013/56 / EU) تحت پوشش قرار می گیرند.

 بخشنامه باتری ، استفاده از عناصر زیر را در ساخت باتری ها به تجهیزات پزشکی / تجهیزات و سیستم های هشدار  محدود می کند

  • سرب را به 0.004٪
  • جیوه به 0.0005٪
  • کادمیوم را به 0.002٪

توجه: تحت استاندارد چینی China RoHS ، باتری ها توسط پوشش های عایق شده پوشانده شده اند. که با توجه به اندازه بسته باتری ، پیامدهای خاصی برای بازار وسایل نقلیه الکتریکی دارد.

نکته : تمامی باطری های تعبیه شده در دستگاه های dvr محصولات آریا گستر الکترونیک از استاندارد China RoHS ساخته و پیروی می کنند .

آیا RoHS در دستگاه های dvr اعمال می شود؟

بله – یکی از دغدغه های اصلی شرکت اریا گستر الکترونیک وارد کردن دستگاه رکوردر مناسب با محیط زیست و سلامت انسان ها باشد اگر سیستم های نظارتی تولیدات خارجی منجمله کشور چین از این استاندارد rohs تبعیت نکند آریا گستر از ورود محصولات نظارتی در راستای حفاظت از محیط زیست و سلامتی انسانها به شدت پرهیز خواهد کرد

  استاندارد IP66 در دوربین مداربسته چیست ؟

آریا گستر الکترونیک به حفظ محیط زیست کشور عزیزمان و سلامتی مردم عزیز ایران زمین اهمیت ویژه قائل بوده و با واردات و تولید بهینه محصولات نظارتی استفاده صحیح از استاندارد RoHS را مورد توجه قرار می دهد .

آیا RoHS در دوربین های مدار بسته اعمال می شود؟

بله – همان طور که در بالا اشاره کردیم استفاده و بکارگیری درست از این استاندارد سرلوحه کارمان بوده و تولید و واردات pcb برد دوربین های مدار بسته با استاندارد rohs را تضمین کارمان خواهیم کرد .

و در ادامه شاید متون زیر هم برای شما مفید باشد  :

RoHS و صنعت دخانیات چه ارتباطی دارند؟

فقط به صورت غیر مستقیم

اگرچه سیگارهای الکترونیکی ، و سایر محصولات تولید الکترونیکی نیکوتین (ENDS) به گونه ای تولید می شوند که سازگار با RoHS باشند ، اما مشخص شده است که چرخ دستی های مصرفی Vape (کارتریج های بخار ساز) حاوی مقادیر نسبتاً بالایی از سرب (Pb) ، یک ماده محدود شده این امر در مورد سایر دستگاههای الکترونیکی که ماده قابل استنشاق را گرم می کنند ، مانند پخش کننده های الکترونیکی و نبولایزرها نیز صادق است. در تمام این محصولات ، آزمایشگاه های آزمایشی شروع به یافتن ردپای سایر فلزات سنگین مانند کادمیوم ، کروم ، باریم ، نقره ، سلنیوم ، آهن ، منگنز ، نیکل و روی می کنند.

مطابقت RoHS چگونه اعمال می شود و مجازات ها چیست؟

توسط نهادهای اجرای ملی مانند NMO (اداره ملی سنجش). مجازات ها و جریمه های نقض عدم رعایت آنها می تواند به طور قابل توجهی در کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت باشد اما شامل جریمه های نقدی و همچنین زندان در برخی از کشورهای عضو است.

چگونه می توان افراد را در جهت رعایت استاندارد RoHS آموزش داد ؟

این یک مسئله مهم برای کشور عزیزمان ایران می باشد. جهان از دستگاه های تلفن همراه ، ماژولهای هوش مصنوعی ، سیستم های بینایی ماشین ، دوربین های بی سیم ، دستگاه های DVR ، هواپیماهای بدون سرنشین ، روبات ها ، خانه های هوشمند ، بازی ها ، چاپ سه بعدی ، پوشیدنی های پزشکی ، و سایر تجهیزات الکترونیکی پر شده است .

اگر از استاندارد rohs در وسایل الکترونیکی خود استفاده ننمائیم روزی با افزایش این تجهیزات و خرابی آنها که منجر به دور انداختن آنها خواهیم شد این بازیافت ها در طولانی مدت منجر به آسیب زدن به محیط زیست و حتی سلامتی ما انسان ها خواهد شد ما با تبلیغ این امر و با توصیه خرید محصولات الکترونیکی خود منجمله خرید سیستم های نظارتی با برند های معتبر آریا گستر الکترونیک را پیشنهاد می نمائیم

سعی نمائیم هر کدام به اندازی کوچک در حفظ سلامتی و محیط زیست آینده کشور و فرزندانمان سهیم باشیم .

به خانواده بزرگ آریا گستر نوین الکترونیک آراد بپیوندید !!!

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد محصولات نظارتی دستگاه و دوربین مدار بسته تولید شده با استاندار RoHS به شما همکار و مشتری عزیز راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *