Iris چیست؟

در مطالب قبلی در رابطه با انواع قابلیت های دوربین مدار بسته از قبیل WDR-DWDR-BLC-HLC صحبت کردیم

در این مقاله قابلیت IRIS یا به فارسی آیریس رو مورد بررسی قرار می دهیم و نکات مثبت این ویژگی که شامل چگونگی عملکرد آیریس و ارتباط دریچه آیریس با سرعت شاتر در دوربین مدار بسته را باز کرده و به طور کامل توضیح می دهیم .

مقدمه  :

یکی از ویژگی های چشم انسان ها عنبیه می باشد عنبیه در چشم انسانها برای کنترل روشنایی شدت نور مورد استفاده می باشد این عمل با باز و بسته شدن دریچه عنبیه میزان شدت روشنایی نور را در چشم انسان تنظیم می کند .

برای مثال وقتی که به صورت مستیم و آنی به خورشید نگاه کنیم چشم ما عکس العمل نشان داده و با جمع و کوچک شدن مقدار روشنایی نور خورشید را تنظیم می کند و یا در شب هنگام دریچه عنبیه با باز و گشاد شدن سعی در جذب حداکثر نور موجود در محیط را دارد .

با اینکه این مطالب ممکن است برای کاربران جدید و دانشجویان مقداری گیج کننده باشد در ادامه IRIS های مختلف را بررسی کرده و با بررسی چند سوال از ویژگیهای متفاوت لنز دوربین های مدار بسته صحبت خواهیم کرد.

 • Iris چه کار می کند و عبور نور را چگونه متعادل می کند ؟
 • دریچه iris چطوربه سرعت شاتر ارتباط دارد ؟
 • چگونه دریچه iris به F-stop مربوط می شود ؟

Iris یا عنبیه لنز دوربین چیست؟

از آنجا که با گذشت زمان سطح نور ورودی به لنز تغییر می کند ، دوربین باید بتواند میزان نور را متناسب با شرایط فعلی تنظیم کند. آیریس یکی از راه های انجام این کار است.

لنز دوربین های مدار بسته نیز همانند انسان دارای عنبیه هستند دریچه لنز و یا iris نوری را که به لنز و یا به دوربین مدار بسته می تابد را کنترل می کنند و جزئیات تصویر را تحت تأثیر قرار می دهند. نور وارد شده از دریچه iris به سنسور های CCD-CMOS دوربین مدار بسته برخورد کرده و این نور با تبدیل به الکترون های الکتریکی با مقدار ولتاژ مناسب باعث ایجاد تصویر دوربین مدار بسته خواهند شد .

انواع گوناگون لنزهای دوربین مدار بسته با قابلیت IRIS متفاوت :

 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک حرفه ای – Auto I-CS iris
 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک دقیق – Auto P iris
 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک – Auto iris
 • آیریس یا عنبیه کنترل دستی –  Manual iris
 • آیریس یا عنبیه ثابت –  Fixed iris

در ادامه هر یک از لنز ها با ویژگی دریچه های آیریس متفاوت را مورد بررسی قرار خواهیم داد :

 • آیریس یا عنبیه ثابت –  Fixed iris

آیریس یا عنبیه ثابت ، دریچه آیریس در این مدل از لنز ثابت و غیر قابل تنظیم دستی می باشد و توسط کارخانه سازنده یکباربرای همیشه تنظیم می شود و به طور معول تا کمترین ضریب شفافیت لنز و یا F-STOP باز است .

در مورد قابلیت F-STOP می توانید با رجوع به این مقاله اطلاعاتی کسب نمائید .

لنزهایی با قابلیت آیریس ثابت در دوربین های AHD کوچک و متوسط از قبیل دوربین های دام و بالت و همچنین در دوربین های مخفی یا PINHOLE به وفور استفاده می شوند . اما در CS و سایر انواع نصب غیر معمول هستند.

دوربین های با قابلیت دریچه آیریس ثابت بیشتر در محیط سر بسته و کوچک که تعادل نوری یکنواختی دارند مورد استفاده می باشند

آریا گستر الکترونیک با بکارگیری و نصب انواع لنز های با کیفیت با ضریب شفافیت بالا و با قابلیت آیریس ثابت در دوربین های مدار بسته خود به فروش محصولات CCTV می پردازد لازم به ذکر است تمامی لنز ها قبل از نصب در دوربین های مدار بسته این شرکت کنترل کیفیت و ارزیابی می شوند و با وجود کوچکترین تاری و ضریب شفافیت کم( F-STOP) از مرحله تولید و نصب در دوربین های مدار بسته خارج می شوند .

 • آیریس یا عنبیه کنترل دستی –  Manual iris

یکی از معایب لنز های با قابلیت ایریس ثابت عدم ثبات نور در محیط های بیرونی می باشد که معمولا استفاده از دوربین هایی با قابلیت لنز آیریس کنترل چرخش دستی می تواند در جهت حفظ تعادل نوری در زمان های مختلف بهترین و ارزان ترین راه حل باشد .

  استاندارد IP66 در دوربین مداربسته چیست ؟

این مدل از لنز ها با دریچه های بازو بسته شونده دستی معمولا به صورت وریفوکال طراحی و ساخته می شوند .

نکته : لنز وریفوکال و یا به انگلیسی Varifocal Lenz به لنزی گفته می شود که توسط اهرم چرخش دستی تعبیه شده در داخل لنز توسط کاربر، قابل تنظیم می باشد . این لنز معمولا با دو یا سه مولفه زوم – فوکوس و iris همراه می باشد .

 • تأثیرات روی F-Stop

هنگامی که عرض دهانه آیریس تنظیم می شود ، تعداد F آن تغییر می کند ، و نشان دهنده ورود نور بیشتر یا کمتراست. در بعضی موارد ، این امر می تواند منجر به تغییر عمق میدان دوربین (DOF) و خارج شدن فوکوس از اشیا شود ، اگرچه به ندرت یک مشکل عملی در نظارت تصویری می باشد .

در مورد قابلیت ضریب شفافیت لنز یا F-STOP و تغییر عمق میدان لنز DOF می توانید با رجوع به این مقاله اطلاعاتی کسب نمائید .

در این مدل از لنز ها نصابان دوربین های مدار بسته با چرخش دستی دریچه آیریس ، مقدار نور ورودی به دهانه لنز را تنظیم می کنند .

ویدئو زیر نمایانگر اثرات آیریس کاملاً باز در معرض نور زیاد تا کاملاً بسته و تاریک می باشد .

لنزهای دستی امکان کنترل دریچه آیریس را با چرخش دستی حلقه روی لنز فراهم می کنند.

دریچه آیریس را می توان به صورت کامل باز و یا کامل بسته به صورت چرخش دستی کنترل کرد و نور ورودی دلخواه را تنظیم کرد

طبق تعریف کارخانه سازنده نحوه باز بودن پیش فرض این مدل از لنز ها در شرایط نوری متفاوت جهت برقراری تعادل نوری نسبتا یکنواخت به صورت 90 درصدی می باشد .

 این مدل از آیریس ها در گذشته بر روی دوربین های آنالوگ صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده از این قابلیت به دلیل پیشرفت تکنولوژی و همچنین قیمت بالای این لنز ها کمرنگ تر شده است . اما هنوز هم در برخی از قابلبیت های تخصصی دوربین مدار بسته مانند تشخیص پلاک ماشین و یا به اصطلاح LPR استفاده می شوند.

در مورد قابلیت LPR یا قابلیت تشخیص پلاک ماشین ها می توانید با رجوع به این مقاله اطلاعاتی کسب نمائید .

لنزهای آیریس موتورایز در سه نوع تولید می شوند :

 • آیریس DC اتوماتیک
 • آیریس دقیق P
 • آیریس خیلی دقیق I-CS

انیمیشن زیر دریچه آیریس را نشان می دهد که از حالت کاملاً باز به سمت کاملاً بسته حرکت می کند. آیریس با استفاده از یک موتور کوچک ، یک سری اجزای فلزی نازک را که تیغه نامیده می شود را به حرکت در می آورد. دریچه های آیریس ها بسته به اندازه آنها ، از تعداد تیغه مختلفی استفاده می کنند.

در مطالب زیرین در رابطه با این آیریس ها و کاربرد های آنها در بهبود تصاویر دوربین های مدار بسته صحبت خواهیم کرد :

 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک –DC Auto iris

این مدل از لنز ها با دریچه های بازو بسته شونده اتوماتیک معمولا به صورت موتورایز طراحی و ساخته می شوند .

نکته : لنز موتورایز و یا به انگلیسی Motorized به لنزی گفته می شود که توسط موتور و آرمیچر تعبیه شده در داخل لنز توسط برد دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک و یا به صورت فرمان ارسالی توسط کاربر، قابل تنظیم می باشد . لنز موتورایز معمولا با دو یا سه مولفه زوم – فوکوس و iris همراه می باشد .

نور ورودی به دهانه لنز به صورت اتوماتیک با باز و بسته شدن دهانه آیریس کنترل می شود و تعادل نوری نسبتا یکنواختی در تصویر ارائه می شود . هزینه استفاده از این لنز ها در دوربین های مدار بسته نسبتا گران می باشد .

  حل مشکل رایج PAL و NTSC شدن دوربین های AHD

لنزهای آیریس کنترل اتوماتیک از رایج ترین لنزهای دوربین های مدار بسته می باشند که از کابل استانداردی برای حرکت دریچه دیافراگم آیریس توسط دستور ارسالی از طرف کاربر دوربین استفاده می کنند .

گروه ما استفاده از لنز های با قابلیت آیریس اتوماتیک را در دوربین شبکه IP به دو دلیل توصیه نمی کند :

 • قیمت بالا
 • امروزه دوربین های IP به طور پویا و خودکار سرعت شاتر را تنظیم می کنند و به آنها امکان می دهد تا نور خورشید بسیار قوی را توسط شاتر سریع و نور خورشید بسیار ضعیف را توسط شاطر آهسته کنترل و متعادل کنند .

دو مدل مختلف لنز با دریچه آیریس اتوماتیک وجود دارد:

 • آیریس با قابلیت کنترل دریچه لنز توسط چیپ برد دوربین مدار بسته و یا DC-irises

 • آیریس با قابلیت کنترل دریچه لنز توسط لنز دوربین مدار بسته و یا Video irises

نکته :

دوربین هایی که دارای لنزهای وریفوکال موتوری یا دستی هستند معمولاً از دریچه آیریس اتوماتیک و در برخی موارد نادر از دریچه آیریس اتوماتیک دقیق P-IRIS استفاده می کنند .

در حالی که لنز هایی با قابلیت فاصله کانونی ثابت مانند دوربین های دام و بالت کم هزینه به طور کلی از آیریس ثابت استفاده می کنند.

دوربین های با قابلیت دریچه آیریس اتوماتیک بیشتر در محیط های بزرگ همانند کارخانجات ، جاده ها و محیط های سر باز که تعادل نوری یکنواختی ندارند مورد استفاده می باشند.

معمولا تولیدکنندگان برند های معتبر دوربین های مدار بسته از قبیل داهوا و هایک ویژن و … جهت متعادل کردن نور ورودی به دریچه آیریس از این گونه لنز ها در دوربین های خود استفاده می کنند.

بعضی از دوربین های شبکه IP حرفه ای و همچنین دوربین های اسپیددام آریا گستر الکترونیک دارای این مدل از لنزهای اتوماتیک می باشد

می توانید با رجوع به فروشگاه آریا گستر و با بررسی ویژگی های دوربین های مدار بسته در داخل فروشگاه اطلاعاتی کسب نمائید .

 

 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک دقیق – Auto P iris

واژه پی P انگلیسی چکیده لغت “precise” به معنی دقیق و صریح است.

و در حالت کلی  به لنزی گفته می شود که دارای دریچه آیریس اتوماتیکی باشد که به صورت دقیق میزان ورودی نور را به داخل سنسور دوربین کنترل و متعادل کند.

آیریس P به نوبه ای فناوری پیشرفته تر از آیریس اتوماتیک و با عملکرد دقت بالا به صورت اتوماتیک می باشد .

این مدل از لنز ها با دریچه های بازو بسته شونده اتوماتیک معمولا به صورت موتورایز طراحی و ساخته می شوند .

نکته : لنز موتورایز و یا به انگلیسی Motorized به لنزی گفته می شود که توسط موتور و آرمیچر تعبیه شده در داخل لنز توسط برد دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک و یا به صورت فرمان ارسالی توسط کاربر، قابل تنظیم می باشد . لنز موتورایز معمولا با دو یا سه مولفه زوم – فوکوس و iris همراه می باشد .

این آیریس در جهت برطرف کردن نقاط ضعف دریچه های آیریس اتوماتیک طراحی و تولید شده است

از ویژگی های این لنز بهره گیری از نرم افزار موجود در چیپ برد دوربین مدار بسته جهت کنترل دریچه آیریس و افزایش کیفیت تصاویر دوربین می باشد .

عملکرد آیریس دقیق P به این گونه می باشد :

لنزهای P-Iris از یک درایور نرم افزار خاص برای کنترل دقیق تر دریچه دیافراگم لنز استفاده می کنند که هدف آن افزایش کیفیت تصویر نسبت به آیریس خودکار در شرایط مختلف نوری است.

این آیریس با عملکرد دقیق باز و بسته شدن پره ها ، نور ورودی به لنز دوربین مدار بسته را در جهت رزولوشن ، وضوح تصویر بالا و عمق تصویر بیشتر متعادل و کنترل می نماید .

برای مثال آیریس دقیق P در محیط های نوری پرنور ، نرم افزار موجود در دوربین با تشخیص تاریکی با جمع کردن پره های آیریس از ورود نورهای اضافی به داخل لنز دوربین اجتناب کرده و از تیره و تار شدن تصویر جلوگیری می کند همین اتفاق برای مکان های تاریک و یا در شب هنگام انجام شده و آیریس دقیق P با باز کردن پره ها موجب نور رسانی بیشر به سنسور دوربین و از بین رفتن تاریکی  و کنتراست بالای تصویر می شود .

  در چه پروژه ای از دوربین اسپید دام استفاده کنیم؟

این آیریس ها برای پروژه هایی که در محیط های بزرگ از قبیل کارخانجات ، فروشگاه ها ، پارکینگ ها و …قابل نصب هستند مناسب هستند.

استفاده از این آیریس ها مناسب برای محیط هایی که نور در زمان های مختلف شبانه روز تغییرات زیادی دارد مناسب می باشد .

برخی از دستاوردهای کنترل تعادل نور در آیریس های متفاوت ممکن است در تصویر هایی با صحنه های نوری شدید یا سرعت تنظیم آیریس دوربین ها در تغییر نور دیده شود ، اما در حالت کلی عوامل خارجی دیگر تأثیر بیشتری دارند.

 برای جزئیات کامل به تست عملکرد لنز P-Iris مراجعه کنید.

 • آیریس یا عنبیه کنترل اتوماتیک حرفه ای – Auto I-CS iris

این آیریس همانند آیریس پی با دقت خیلی بالا عملکرد کرده و نسبتا از قیمت بالایی برخوردار هستند .

لنزهای I-CS نسبتاً جدید هستند و در سال 2015 تولید و توسط دو کمپانی Axis و Computer مورد استفاده قرار گرفتند این لنزها شبیه P-Iris هستند ، اما با کیفیت و عمکرد دقت خیلی بالا و از پیچیدگی های زیادی برخوردار هستند تصاویر ارائه شده توسط این لنز ها با بالاترین سطح کیفیت و روشنایی برخوردار می باشد

لنزها با کنترل فوکوس ، بزرگنمایی ، اصلاح اعوجاج ونویز ها و موارد دیگر ، به جای کنترل دریچه آیریس ، اطلاعات دقیق تری را به دوربین می رسانند. لنزهای I-CS نادر هستند ، از پشتیبانی بسیار محدودی از دوربین برخوردار هستند و از نظر کنترل دریچه شاطر به طور عملی شبیه P-Iris هستند.

همچنین بخوانید :

 در حالی که دو لنز با قابلیت آیریس خودکار Auto Iris و آیریس خودکار دقیق Auto P Iris به ظاهر شبیه یکدیگر هستند اما در دوربین های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند و کارایی آنها با هم سازگار نیست ممکن است بدون کنترل دقیق آیریس از یک لنز اتوماتیک DC بر روی دوربین P-Iris استفاده شود ، اما اتصال دهنده لنز P-Iris از لحاظ جسمی در محل نصب عنبیه چشم خودکار DC قرار نخواهد گرفت.

Shutter و F-Stop ها با تنظیم عرض دهانه آیریس با مدت زمان باز بودن دهانه (شاتر) نور را کنترل می کنند. بسیاری از عنبیه و شاتر را اشتباه می گیرند ، زیرا هر دو به عنوان باز و بسته شدن توصیف می شوند ، اما اهداف مختلفی دارند.

اگر دوربین شما از قابلیت P-Iris یا I-CS پشتیبانی می کند ، پیشنهاد می کنیم از این قابلیت در جهت تعادل مشکلات نوری و استفاده از مزایای بالقوه مفید استفاده کنید .

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد ویژگی IRIS در لنز دوربین های مدار بسته همکار و مشتری عزیز راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمکان مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *