عمق میدان چیست

به نام خدا

عمق میدان در دوربین مدار بسته چیست ؟

در مقالات قبلی در مورد قابلیت عمق میدان F-Stop  یا فاصله کانونی لنز به صورت کامل صحبت کردیم فاصله کانونی را به صورت کامل بررسی کرده وبا ارائه مثالهایی از این قابلیت در لنز دوربین های مدار بسته شرح دادیم .

شما می توانید با رجوع به این صفحه در مورد قابلیت F-Stop  در لنز دوربین های مدار بسته در سایت آریا گستر الکترونیک اطلاعات کافی بدست آورید .

اکنون بنا به نیاز قابلیت عمق میدان یا DOF را در لنز دوربین های مدار بسته توضیح خواهیم داد .

با آریا گستر الکترونیک همراه باشید :

واژه عمق میدان لنز دوربین مدار بسته معادل واژه ِDepth Of Field و یا به اختصار DOF نامیده می شود .

در مقالات قبلی در رابطه با قابلیت F-Stop در لنز دوربین های مدار بسته صحبت کردیم و کاربرد آن را در تصاویر دوربین های مدار بسته باز کردیم.

می توانید با مراجعه به این صفحه مقاله تخصصی در رابطه با F-stop و یا فاصله کانونی لنز را مطالعه نمائید .

 با توجه به اینکه فاصله کانونی لنز دوربین با عمق میدان و زاویه دید دوربین مدار بسته رابطه مستقیم دارد در این مقاله سعی بر این داریم تا قابلیت عمق میدان DOF لنز را به طور جدی بررسی کرده و استفاده از این قابلیت را در دوربین های مدار بسته به طور کامل شرح دهیم :

 عمق میدان دید لنز دوربین مدار بسته :

در اصطلاح عمق میدان ، فاصله بین نزدیکترین و دورترین اشیا در تصویر دوربین مدار بسته می باشد که به وضوح قابل قبول تصویر دوربین نیز معروف است. یکی از ویژگی های لنز دوربین های مدار بسته دور یا نزدیک کردن اشیا در تصویر دوربین می باشد این ویژگی که به عمق میدان معروف است قابلیت مشاهده اشیا با فاصله و وضوح مناسب در تصویر را ارائه می دهد .

قابلیت DOF به میزان وضوح و تاری عقب و جلوی شی موجود در تصویر منطقه ای توجه می‌کند که دوربین روی آن محدوده از تصویر متمرکز و فوکوس شده است.

ارائه عمق میدان مناسب توسط لنز دوربین شامل تنظیمات میدان دید معروف به FOV دوربین مدار بسته می باشد .

FOV و یا میدان دید چیست ؟

FOV معادل واژه Field Of View و به معنی میدان یا منطقه دید لنز دوربین مدار بسته می باشد.

این تعریف را می توان در اصطلاح CCTV به کار برد و FOV را می توان به عنوان عرض و ارتفاع صحنه ای تصویر برداری دوربین مدار بسته دانست که توسط دوربین امنیتی کنترل می شود.

تنظیمات میدان دید دوربین مدار بسته به فاکتورهایی مانند قالب و اندازه سنسور دوربین ، فاصله کانونی لنز و فاصله از اجسام بستگی دارد.

زاویه و فاصله میدان دید مناسب معمولا توسط نصابان دوربین های مدار بسته در حین نصب تصویر یک دوربین نظارتی ارائه و تنظیم می شود .

  خرید دوربین مداربسته برای مدرسه

برای مثال :
اگر در محیط های باز از قبیل کارخانجات صنعتی برای کنترل ورودی و خروجی اتومبیل ها دوربینی نصب کنیم انتظار داریم در فاصله های مختلفی از جمله 10 ، 20 متری و فاصله های بیشتر دوربین ما توانایی شناسایی و وضوح پلاک خوانی را داشته باشد استفاده از لنز های با وسعت دید بالاتر و عمق میدان بیشتر این امکان را برای دوربین مدار بسته فراهم می کند

عمق میدان بالاتر معمولا با استفاده از سه قابلیت در لنز دوربین مدار بسته فراهم می شود :

 • فاصله کانونی دریچه دیافراگم یا F-Stop
 • قطر دریچه دیافراگم
 • فاصله دوربین از شی موجود در داخل تصویر

فرمول محاسبه عمق میدان DOF :

 

m= فاصله تا موضوع و یا distance to subject

N= شماره فاصله کانونی یا f-Number

C= دایره سردرگمی:

 دایره سردرگمی یک نقطه نوری است که به دلیل مخروطی از اشعه های نور ناشی از عدم رسیدن کانونی به هنگام تمرکز کامل در هنگام تصویربرداری از یک منبع نقطه ، ایجاد می شود. همچنین به عنوان دیسک گیجی ، دایره عدم مشخص بودن ، دایره تاری یا لکه تاری شناخته می شود. کلمه c معادل واژه circle of confusion در لاتین می باشد

F= فاصله کانونی یا focal length

لنزهای مدار بسته با قابلیت عمق میدان های مختلف :

با استفاده و بکارگیری لنزهای متفاوت در تصویر دوربین های مدار بسته می توان از نظارت تصویری بهتری در مکان ها و زمان های مختلف نوری بهره برد هر لنزی بسته به نیاز شامل نماهای مختلف ، و دریچه دیافراگم با فاصله کانونی متفاوتی می باشد نصاب دوربین های مدار بسته با مشخص کردن محل نصب دوربین در پروژه و محیط تصویربرداری مناسب ترین لنز برای دوربین مدار بسته شما را فراهم خواهد کرد .

 معمولا میدان دید FOV در لنز های متفاوت بر حسب میلیمتر نامگذاری شده و از رایج ترین این لنز ها ، میدان دید 3.6mm می باشد .

از لنزهای رایج با میدان دید گوناگون می توان به لنز های 2.1-2.5-2.8-3.6-4-6-12 mm و غیره اشاره کرد .

توجه داشته باشید هر چه عدد میدان دید کمتر باشد محدوده بزرگتر از تصویر را به نمایش خواهد گذاشت از لنز های معروف میدان دیده گسترده یا Wide می توان به لنز 2.1mm اشاره کرد این لنز در گذشته بر روی بیشتر دوربین های آنالوگ نصب و مورد استفاده قرار می گرفت امروزه از این لنز ها به خاطر پوشش منطقه وسیع در وسایل تصویری ساده منجمله آیفون های صوتی تصویری منازل استفاده می گردد .

لنزهایی با قابلیت میدان دید وسیع می توان به لنز 12mm یا 16mm اشاره کرد استفاده از این لنز ها در دوربین های اسپیددام مورد توجه قرار گرفته و جهت نظارت بر محیط های بزرگ و حساس از جمله معابر عبور اصلی ، چهار راه های چراغ قرمز و … مورد استفاده می باشد .

  تغذیه مرکزی یا آداپتور کدامیک مناسب دوربین است ؟

یک لنز فیکس با دریچه دیافراگم و میدان دید کوتاه قابلیت نمایش محیط گسترده را ندارد و همین طور استفاده از لنز هایی با قابلیت زوم بالا و فاصله کانونی متغییر برای یک اتاق کوچک توصیه نمی گردد .

کوچک کردن عمق میدان :

هر چقدر فاصله‌ کانونی F-Stop بزرگتر، فاصله دوربین از صحنه و شی مورد نظر کمتر و قطر دریچه دیافراگم به این نسبت بزرگتر باشد‌، عمق میدان دید یا DOF به این نسبت کاهش می یابد .

نور دهی مناسب در افزایش عمق میدان :

جهت داشتن عمق میدان مناسب در محیط های کم نور استفاده از لنزهای اپتیکی با قابلیت دریچه دیافراگم قابل تنظیم مناسبترین گزینه می باشد معمولا اجسام در محیط های تاریک با مات شدی مواجه می شوند برای بدست آوردن عمق میدان مناسب حفظ تعادل نوری دریچه دیافراگم ضروری می باشد دریچه دیافراگم لنز های اپتیکی در محیط های کم نور با بسته شدن و افزایش زمان نور دهی عمق میدان را تنظیم می کنند افزایش دقت فیلم برداری یا عمق میدان دوربین مدار بسته معمولا با تنگ شدن دریچه دیافراگم در محیط های کم نور و باز شدن این دریچه در محیط های پر نور ممکن می شود

نکته  : در مواقعی افزایش یا کاهش بیش از حد دریچه دیافراگم به علت خواص اپتیکی لنز دوربین باعث مات شدن سوژه مورد نظر در تصویر می گردد .

در آخر به معرفی نرم افزاری می پردازیم که قابلیت میدان دید یا FOV را مورد بررسی قرار داده و نصابان و دانشجویان  عزیز می توانند با بهره گیری از این نرم افزار به طور کامل در مورد قابلیت عمق میدان و میدان دید به اطلاعات جامعی برسند .

نرم افزار IP Video System Design Tool ساخت کمپانی Vivotek می باشد .

IP Video System Design Tool نرم افزاری است که به طراحی سریع و کارآمد سیستم های نظارت تصویری مدرن کمک می کند.

 با استفاده از این نرم افزار می توانید:

 • تعداد و نوع مورد نیاز دوربین های مدار بسته جهت نصب را پیدا کنید
 • بهترین موقعیت های نصب دوربین مدار بسته را پیدا کنید
 • از زاویه دید میدان دوربین ، تصاویر واضحی داشته باشید و زاویه دید را محاسبه کنید
 • فاصله کانونی لنز را محاسبه کنید
 • فضای ذخیره سازی هارد دیسک مورد نیاز برای بایگانی فیلم را محاسبه کنید
 • پهنای باند مورد نیاز دوربین های IP را تخمین بزنید
 • بارگیری تصاویر پس زمینه در قالب های مختلف فایل (JPEG ، BMP ، PDF)
 • وارد کردن نقشه های اتوکد (نسخه های تجاری و حرفه ای)
 • مدلهای سه بعدی کاربر را در پروژه بارگذاری نمائید
 • پروژه خود را چاپ کنید
 • از پروژه نصب به صورت فایل PDF خروجی بگیرید
 • مدلهای سه بعدی ، تصاویر و نتایج محاسبه را در Word ، Excel ، Visio یا سایر نرم افزارها کپی کنید
 • ذخیره در یک فایل .JVSGZ جدید : که به شما امکان می دهد تمام پرونده های پروژه (تصویر پس زمینه ، مدل های سه بعدی کاربر و غیره) را در یک فایل ذخیره کنید.
 • شما می توانید بدون نیاز به پیوست فایلهای اضافی ، پروژه خود را برای همکاران یا مشتریان خود ارسال کنید
 • چندین جلوه بصری جدید در برنامه وجود دارد ، مانند مه ، پروژکتور ، نویز ، حالت سیاه و سفید که چند مورد را نام ببرید ، که به شما در تخمین دید دوربین ها در شرایط مختلف کمک می کند.
 • مدل های سه بعدی جدید: افراد اسکن شده ، کامیون ، اتومبیل ، اتوبوس ، موتور ، میکسر ، لیفتراک ، مانیتور.
 • دوربین های پشتیبانی شده با لنزهای پهن غیر استاندارد.
 • شبیه سازی دوربین های چشم ماهی یا Fish Eye.
 • پنجره ها و درهای پشتیبانی شده برای دیوارهای منحنی.
 • مدل های سه بعدی کاربر پشتیبانی شده در قالب .OBJ
 • نقشه سایت / واردات نقشه طبقه پشتیبانی شده از پرونده های .TIFF (علاوه بر PDF ، JPEG ، PNG و BMP که قبلاً پشتیبانی شده اند).
 • بارگیری سریعتر برنامه: برنامه در 10 ثانیه شروع می شود و بعداً پایگاه داده دوربین را بارگیری می کند.
 • مدل های سه بعدی بهبود یافته مانند درختان تولید شده توسط نرم افزار.
 • بهینه سازی عملکرد بنیادی برای پروژه های بزرگ.
  دوربین مداربسته لامپی

می توانید با رجوع به صفحه دانلود ها نرم افزار IP Video System Design Tool را دانلود نمائید.

اگر بخواهید به این مقاله نمره دهید از یک تا 5 چه نمره ای برای ما در نظر خواهید گرفت ؟

با ariagostarcctv.com بیشتر بدانید :

آریا گستر الکترونیک با داشتن تیمی متشکل از نمایندگان فروش و پشتیبانی فنی آگاه می تواند به شما در مورد ویژگی عمق میدان DOF در دوربین مدار بسته متناسب با نیازهای نظارتی راهنمایی نماید .

با شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا امروز در این لحظه برای ما پیام ارسال کنید!

3662225 – 36703498 – 36611100- (025)

ایمیل info@ariagostarcctv.com

شما عزیزان با ارائه نقطه نظرات ، انتقادات و تشویق های خود می توانید در ادامه روند بهبود این مقاله به گروه ما کمک نمائید .

با ارائه نظرات خود در مورد مقالات تخصصی دوربین های مدار بسته با ما صحبت نمائید در فرصت های آتی پیشنهادات شما ارزیابی شده و حدالمقدور مقالات درخواستی در سایت آریا گستر الکترونیک نوشته و ثبت خواهد شد .

ادامه دارد  …

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله به شرکت آریا گستر الکترونیک تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون اخذ مجوز و عدم ذکر منبع ممنوع می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *