علت کیفیت متفاوت

چرا تصویر دوربین مداربسته توی بعضی از مانیتور ها خیلی با کیفیته، اما توی بعضی از مانیتور ها اصلا کیفیت نداره؟!

در این مقاله آموزشی می خوایم به شما یاد بدیم که چرا تصویر دی وی آر یا ان وی ار روی بعضی از مانیتور ها کیفیت خیلی خوبی دارد اما توی بعضی دیگه از مانیتور ها کیفیتش خیلی بد و ضیعف و شکنندست.

بیاین با هم دیگه قبل از اینکه بهتون توضیح بدم که چرا تصاویر این دوربین ها و دی وی آر ها و ان وی آر ها روی مانیتور ها کیفیت های مختلفی داره براتون یکم موضوع رو باز تر بکنم…

ببینید هر نمایشگری، هر تلویزیونی، هر مانیتوری برای نمایش تصویر دوربین های مداربسته باید تصویر رو اسکن بکند و بر روی مانیتور نمایش بدهد

خوبه که بدونیم ما دو نوع اسکن تصویر داریم:

نوع اول اسکن I یا اینترلیس هست که در اسکن اینترلیس یا خط به خط مانیتور یک بار خطوط زوج تصویر رو اسکن می کنه و دفعه بعد خطوط فرد تصویر رو اسکن می کنه و از کنار هم قرار دادن خطوط زوج و فرد تصویر رو به شما نمایش بده. این میشه اسکن تصویر I یا اینترلیس.

کیفیت صفحه

نوع دوم اسکن تصویر پروگرسیو است یا پیشرونده در اسکن تصویر پروگرسیو یا پیشرونده شما یک صفحه مانیتور رو در نظر بگیرید مانیتور از سمت پایین یا از بالا پیکسل به پیکسل شروع می کنه به اسکن کردن تصویر و از کنار هم قرار دادن کل این پیکسل ها تصویر رو به شما نمایش بده، این هم میشه نوع اسکن پروگرسیو یا پیشرونده.

  خرید دوربین مداربسته برای مدرسه

کیفیت صفحه

تفاوت کیفیت تصویر دوربین در مانیتور ها به خاطر همین دو تاست. یک سری مانیتور های ضعیف تر که کیفیت های پایین تری دارند از برد های ضعیف تری استفاده می کنند مثل مانیتور های LCD و مانیتور های قدیمی میان از اسکن I یا اینترلیس پشتیبانی می کنند چون این مانیتور ها قابلیتی ندارند که به طور همزمان کل تصویر رو اسکن کنند یک بار خطوط فرد و یک بار خطوط زوج رو اسکن می کنند کنار هم قرار می دن شما تصویر رو می بینید. در اسکن تصویر اینترلیس یا خط به خط شما هر پیکسل روی پیکسل بقلیش تاثیر می زاره و این باعث میشه که کیفیت تصویر این قدی که باید بالا نباشه یا اگه یک منبع نوری در تصویر وجود داشته باشه، اون منبع نور در تصویر پخش میشه.

اما در کیفیت تصویر یا اسکن پروگرسیو که مانیتور های LED، تلویزیون OLED، تلویزیون های 4K، UHD ها و تلویزیون های HD دیگه که از اون ساپورت می کنن دوربین ها مانیتور به صورت پیکسل به پیکسل تصویر رو اسکن می کنه و کیفیت تصاویر بسیار بالاست به خاطر همین که شما زمانیکه تصویر یک دوربین مداربسته روی مانیتور حرفه ای مثل مانیتور های LED یا OLED یا 4K نمایش بدید کیفیت بسیار عالیه اما اگه همون تصویر رو روی مانیتور های LCD یا مانیتور های ضعیف تر یا مانیتور های قدیمی نمایش بدیم تصویرش افتضاح خواهد بود و شما نمی توانید از تصویر زنده یا ضبط شده استفاده بکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *